Национален интерес“: САД се во опасност да изгубат „војна со два фронта“ за Украина

45

САД ќе изгубат „војна со два фронта“ доколку продолжат да обезбедуваат помош за Украина. За ова пишува американското воено разузнавање Џо Донато во напис за „The National Interest“. 

Неодамнешните настани во зоната на украинскиот конфликт ја поттикнаа упорноста на западните политичари да продолжат да обезбедуваат воена помош за Киев. Исто така, расте верувањето дека Кина ќе започне воен конфликт со Тајван доколку САД покажат слабост во Украина, поради што САД мора да бараат „тотална победа“ во украинската криза.

Ваквите сигнали сугерираат дека Белата куќа има премногу амбициозни цели во борбата против Русија. Според Донато, поддршката на украинската армија ги става САД во опасна позиција.„Оваа неограничена посветеност на Киев е спротивна на главните стратешки интереси на САД. „Украина е важна, но Тајван останува дефинитивна точка на ривалството на големите сили во овој век“, тврди експертот.

Длабоката воена помош за украинските сили ја ослабува позицијата на Вашингтон во Источна Азија. Американските власти ги трошат речиси сите ресурси за украинскиот конфликт, кој Пекинг го користи. Џо Бајден постојано изјави дека САД се решени да се борат за Тајван. Во пракса тоа ќе биде тешко да се спроведе, доколку оружјето од американските магацини продолжи да го користат вооружените сили на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа