ВЕСТ ВЕСТ: Откриен планот на Украина за напад на Белорусија

Амбасадорот на Украина во Минск, Игор Кизим, во саботата навечер беше поканет во Министерството за надворешни работи на Белорусија, каде му беше врачена нота со изјава за плановите на Киев да изврши напад на белоруска територија, на украинското Министерство за надворешни работи. објави.

„Министерството за надворешни работи на Белорусија вечерта на 8 октомври го покани амбасадорот на Украина во Минск, Игор Кизим, кому му беше врачена дипломатска нота. Во нотата, белоруската страна тврди дека Украина наводно планира напад на територијата на Белорусија“, се наведува во пораката на веб-страницата на МНР.

 

Во Киев дадоа изјава дека оваа информација не е точна, нарекувајќи ја инсинуација, а претставувањето на нотата е „руска провокација“.

 

Претседателот на Белорусија, Александар Лукашенко, на почетокот на октомври изјави дека Украина организира провокации на границата со Белорусија и дека таму испратила група до 15.000 војници.

Тој нагласи дека белоруската армија не учествува во специјалната операција во Украина, задачата на Минск е да спречи напади на нејзина територија, особено од Полска, Литванија и Латвија.

Белорускиот министер за надворешни работи Владимир Макеи на крајот на септември изјави дека Минск нема да ја нападне Украина и дека е заинтересиран да заврши конфликтот што е можно поскоро.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа