ШТО АКО ПУТИН притисне копчиња? Америка има пар опции на маса, Русија го користи своето главно оружје – „Загрижена е затоа што ја губи ВОЈНАТА“

Според воените експерти, САД имаат неколку опции доколку рускиот претседател Владимир Путин навистина употреби нуклеарно оружје во Украина.

Употребата на нуклеарно оружје во Украина е опција на АмерикаИЗВОР: PROFIMEDIA/TWITTER/SCREENSHOT/AZMILITARY1

Ако се случи Русија всушност да користи нуклеарно оружје во Украина, Соединетите Американски Држави имаат само три опции, според воените аналитичари. Поранешниот офицер на ЦИА, Метју Крениг , за „Њузвик“ изјави дека најважната тактика на Соединетите Американски Држави за нуклеарно оружје е да направат се што можат за да го спречат рускиот претседател Владимир Путин да преземе таков чекор. Портпаролот на Министерството за одбрана на Русија, Марија Захарова , денеска во своето обраќање пред медиумите изјави дека ставот на Москва за употребата на нуклеарно оружје е познат и не е променет .

„ Најважно за Соединетите Држави е да се обидат да го спречат Путин од идејата за употреба на нуклеарно оружје. Тоа е она што американската администрација се обидува да го направи во изминатите недели. тогаш Соединетите Држави ќе бидат во многу тешка позиција “, рече поранешниот офицер на ЦИА, Метју Крениг.

Рускиот претседател Владимир Путин во септември изјави дека Руската Федерација има „различно деструктивно оружје“ во својот арсенал и дека „ќе употреби се што има“ за да ја одбрани Русија. Наводно, Владимир Путин ги смета и четирите нови региони кои Русија ги анектираше во петокот на 30 септември под „Русија“. Претседателот на Русија тогаш рече: „ Ова не е блеф “, алудирајќи на потенцијалната употреба на нуклеарно оружје, а тоа го вознемири целиот свет, според воените експерти.

„ Мислам дека администрацијата на Бајден не е сигурна во својата одлука и веројатно нема да го продолжи ова прашање додека всушност не се користи нуклеарно оружје. Мислам дека некои во администрацијата се залагаат за построги санкции, испраќање повеќе оружје во Украина и придвижување на трупите на НАТО поблиску до Русија . “, рече Крениг. и додаде дека во такво сценарио, Бајден избегнува директен воен конфликт со Путин. Тој исто така додава дека многумина би сметале дека таквиот потег не е доволно силен.

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин на 2 октомври изјави дека американските власти размислуваат за потенцијална ескалација на војната во Украина. Тој не кажа што точно би можело да значи во однос на тоа што би направиле САД.

„ Би се залагал за директен и конвенционален вооружен конфликт со Русија. Тој би бил насочен токму против единицата одговорна за нуклеарниот напад. Веројатно би предизвикал голем конфликт, а тоа е можно “, истакнува Крениг.

Поранешниот офицер на ЦИА смета дека Путин нема да користи нуклеарно оружје, туку дека е на „работ“. Тој смета дека Путин сака да избегне и директен вооружен конфликт со Америка и НАТО. Тој додава дека власта во Русија може да се нарекува со различни имиња, но не и самоубиствена.

„ Тој веројатно нема да го стори тоа, но постои реален ризик што би можел да го направи. Мислам дека тоа не е лесна одлука за него. Тој е на работ. Загрижен е затоа што ја губи војната во земја што граничи со Русија и од друга страна, тој знае дека користењето нуклеарно оружје значи директен вооружен конфликт со Америка и НАТО “, заклучи Крениг и на крајот додаде дека главен сојузник на нуклеарното оружје е „стравот од нивна употреба“.

Да потсетиме , во деновите пред руската анексија на четири украински региони (Керсон, Запорожје, Луганск и Доњецк) на 30 септември, Украина постигна неколку успеси и Русија наводно ја загуби контролата врз две од четирите припоени територии. Во средата , рускиот претседател Владимир Путин официјално ги потпиша федералните уставни закони за прием на горенаведените четири области во Руската Федерација. Сепак, шефот на руската администрација во Керсон, Кирил Стремусов, во вторникот објави дека украинската контраофанзива во Херсон е запрена . Украина спроведе молскавична контраофанзива по загубата на четири региони, а наводно била откриена и тактиката со која биле извршени тие акции .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа