ПУТИН ЌЕ ПОБЕСНИ! Русите се повлекуваат на Крим! Заробени се автомати, гранати и воен транспорт: група руски војници избегаа од Керсон на Крим

95

Група руски војници избегаа од воената единица на козачкиот одред „Дон“ лоцирана во привремено окупираниот Херсон – по нив се трага.Оваа информација ја објави шефицата на фондацијата „Седи Русија“, Олга Романова. Според ориентационите фотографии, 13 војници избегале од единицата. Одзеле оружје, муниција и украле две возила на Министерството за одбрана на Руската Федерација.

Од ориентацијата произлегува дека најмалку тројца од оние што избегале од воената единица пред да учествуваат во војната живееле во Москва.

При идентификување на лицата и нивното задржување, бидете исклучително внимателни, вооружени со автоматско оружје, пиштоли, фрлачи на гранати, истрели кон него и рачни гранати. Тие се крајно опасни, имаат борбено и оперативно искуство, осомничени се за серија тешки и особено тешки злосторства на територијата на регионот Керсон.

– се вели во ориентацијата.

Според последните информации, војници од Херсон заминале за Крим. На островот влегле веќе со четири автомобили. Во моментов не се знае каде се наоѓаат.

Криминалците кои отидоа во војна, очекувано се вооружија, формираа банда и тргнаа на турнеја. Со митралези и фрлачи на гранати на автомобили на Министерството за одбрана на Руската Федерација

– ја коментира ситуацијата Павло Чиков, прв човек на организацијата за човекови права „Агора“.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog