„ПУТИН НЕМА ДА фрли НУКЛЕАРНА БОМБА ОД ЕДНА ПРИЧИНА“ Познат генерал за руските закани и зошто тоа би било ТОТАЛНА КАТАСТРОФА за Кремљ

44
Бен Хоџис, поранешен командант на американските копнени сили во Европа, кој ги предвиде сегашните фази на војната во Украина, зборуваше за ризикот рускиот претседател Владимир Путин да ги исполни своите нуклеарни закани.– Секако дека постои ризик, секако дека постои загриженост. Но, не мислам дека Кремљ ќе користи нуклеарно оружје од една едноставна причина – тие знаат дека Америка ќе мора да возврати. Директното вклучување на САД би значело целосна катастрофа за Кремљ, и тие добро го знаат тоа. Многу е важно меѓународната заедница да ги испрати овие пораки до Кремљ, а особено до оние во непосредната околина на Путин: нема апсолутно ништо позитивно што може да се случи ако Русија употреби нуклеарно оружје. Нека се погрижат да не му падне на памет – изјави за „ Недељник “.

 

Што се однесува до опциите пред Американците доколку тоа навистина се случи, генералот смета дека одлуката би била донесена во согласност со потезите на Русија.

-Претседателот Џо Бајден ќе има неколку опции пред себе, и кинетичка и некинетичка, и нуклеарна и ненуклеарна. Претпоставувам дека одлуката би била донесена според она што го направи Русија. Претпоставувам. исто така, дека сè ќе се направи заедно со сојузниците и дека првите потези ќе се направат внимателно, за да нема дополнителна ескалација – рече тој.

Генералот Хоџис верува дека Русија уште долго ќе го напушти светот. Сепак, тој се надева дека во него има доволно храбри луѓе, како што има „храбри жени во Иран и Белорусија“.

– Мислам дека земјите кои решија да застанат на страната на Кремљ во овој момент ќе мора внимателно да размислат за своите постапки во следните неколку години – заклучува тој.

Можеби ќе ти се допаѓа
My Blog