Поранешниот советник на Белата куќа најави големи воени загуби во Киев Поранешниот советник на Белата куќа Болтон: Воените загуби на Киев се големи, а ЕУ е загрижена за зимата

Поранешниот советник на Белата куќа најави големи воени загуби во Киев

Поранешниот советник на Белата куќа Болтон: Воените загуби на Киев се големи, а ЕУ е загрижена за зимата

Уништен украински тенк во Волноваха - РИА Новости, 1920 година, 06.10.2022 година
Поранешниот советник за национална безбедност на Белата куќа, Џон Болтон , рече дека воените загуби на Киев се високи и Европа е загрижена за претстојната зима.
Политичарот забележува дека Западот сè уште нема заедничко разбирање за „победата“ во Украина .
„Цивилните и воените жртви на Киев се исто така високи, а неговото физичко уништување е огромно… Европа е загрижена за претстојната зима, а сите се загрижени за одржливоста на решеноста на Европа“, пишува Болтон во 1945.
Поранешниот советник, исто така, ја обвини Москва за саботажа на Северен поток x, без да обезбеди никакви докази за неговите зборови. Кремљ претходно истакна дека не сака да ја вклучи Русија во истрагата за терористичките напади на жиците Северен тек, бидејќи тоа не може да биде објективно.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа