Полјаците почнаа да се греат со ѓубре Блумберг: во Полска почна да го користи ѓубрето како гориво за греење

Полјаците почнаа да се греат со ѓубре

Блумберг: во Полска почна да го користи ѓубрето како гориво за греење

Знамето на Полска - РИА Новости, 1920 година, 06.10.2022 година
Поради недостигот на енергија и високите цени, граѓаните на Полска мораат да користат ѓубре за да ги загреат своите домови, пишува Блумберг.
Во написот се појаснува дека земјата користи јаглен за загревање згради изградени за време на Советскиот Сојуз, но поради проблеми со овој ресурс, луѓето се принудени да користат ѓубре, што не само што предизвикува загадување на воздухот и смог, туку и непријатен мирис на улиците.

„Сега е толку лошо што секој ден се чувствува мирис на запалено ѓубре, што никогаш досега не се случило“, агенцијата ја цитира мајката на три деца Паулина Мроцковска од Јаблона.

Ситуацијата со загадениот воздух во Полска се влоши толку многу што владата на земјата размислува да дистрибуира заштитни маски додека температурите паѓаат, пишува Блумберг.
Западните држави се соочени со пораст на цените на енергијата и пораст на инфлацијата поради воведувањето санкции против Москва и политиката на напуштање на руското гориво. Наспроти позадината на порастот на цената на горивото, пред се гасот, индустријата во Европа во голема мера ги загуби конкурентните предности, што влијаеше и на другите сектори на економијата. Исто така , САД и европските земји се соочуваат со рекордна инфлација во последните децении.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа