Додека рускиот претседател губи на бојното поле, зад неговиот грб во Кремљ ГОРИ БОРБА ЗА ВЛАСТ: Што се крие зад пријателството меѓу „ГОТВАЧОТ НА ПУТИН“ и „БЕСНО КУЧЕ“

Откако руското Министерство за одбрана на 1 октомври призна дека неговите сили го напуштиле градот Доњецк Лиман за да се преселат на „поповолни позиции“, чеченскиот лидер Рамзан Кадиров се потсмеваше со повлекувањето во коментар.

.
.

„Вчера имаше парада во Изум, денеска украинското знаме е во Лиман, а што ќе биде утре? Се ќе беше во ред да не беше толку лошо“, ироничен беше Кадиров.

 

„Убав Рамзан, ти си закон човече!“ рече тој.

Повеќе од случајност

Ова не е прв пат Кадиров, кој често го нарекуваат бесното куче на Путин, да го критикува руското Министерство за одбрана, ниту пак е првпат Пригожин да го придружува, пишува Meduza.io. Така, на пример, на 24 септември, чеченскиот лидер побара 50 отсто од руските сили за спроведување на законот да бидат испратени на фронтот. Веднаш потоа се огласи и шефот на Вагнер кој изјави дека Кадиров е во право, а извори на „Медуза“ сметаат дека тоа е повеќе од случајност.

Украинската војска на патот меѓу Изум и Лиман на 4 октомври

Еден ден пред повлекувањето на Русија од Лиман, претседателот Владимир Путин потпиша неколку „договори“ за анексија на окупираните украински региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Керсон. Ова беше придружено со говор за тоа како Русија никогаш нема да го предаде својот народ во новоприпоените региони.

Следниот ден, по повлекувањето од Лиман во Доњецк, Кадиров го обвини неуспехот на генерал-полковник Александар Лапин. Според Кадиров, Лапин командувал со руските одбранбени сили во областа, но не успеал да им обезбеди на своите војници „неопходната комуникација, повратни информации и испорака на оружје“.

„Непотизам во армијата“

Лидерот на Чеченија истакна и дека дури минатиот јули Лапин ја добил највисоката почесна титула Херој на Русија и „Златна ѕвезда“ за заземањето на Лисичанск, додека во реалноста, како што тврди Кадиров, генерал-полковникот „не бил ни блиску“ до акцијата. Кадиров отворено го нарече Лапин „просечен“ кој го користи она што го сака Генералната команда. Жалејќи се на „непотизмот во војската“, Кадиров побара порешителни мерки, вклучително и тактички нуклеарен напад врз Украина.

– Не знам што известува Министерството за одбрана до врховниот командант (Путин), но според мене треба да се преземат подрастични мерки – рече Кадиров, кој неодамна на „Телеграма“ најави дека ќе ја испрати својата малолетни синови на војната во Украина .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа