Геополитика: Европа е на чекор од катастрофа Колумнистот на Геополитика Метер: Европа се стави на работ на катастрофа

Геополитика: Европа е на чекор од катастрофа

Колумнистот на Геополитика Метер: Европа се стави на работ на катастрофа

Знамиња на Европската Унија - РИА Новости, 1920 година, 06.10.2022 година
Европа западна во досега невидена енергетска криза со непредвидливи последици за економијата, социјалната сфера и безбедноста, пишува колумнистот на Geopolitika.news , Зоран Метер.
Авторот се прашуваше дали Полска ќе го заземе местото на Германија во Европа наместо САД . Тој истакна дека Варшава ги нема истите економски можности како Берлин, но ја ужива поддршката од Вашингтон.
Метер рече дека им пресушил умот на европските политичари. ЕУ се соочува со тешка енергетска криза, чиј крај се уште не може да се предвиди, а најтешките времиња допрва претстојат.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа