Руските трупи итно ја реформираат линијата на фронтот во северниот дел на регионот Керсон, пренесуваат светските публикации.

Поради големата нумеричка супериорност на ВСУ, руските вооружени сили создадоа нова одбранбена линија во потесен простор, со што ја елиминираа заканата од паѓање во котел по пробивањето на украинските единици до Берислав.

„Избегнувајќи го опкружувањето кое се наѕира, вооружените сили на Руската Федерација се повлекоа по целиот фронт на реката Ингулет на исток од претходно заробениот непријателски мост на споменатата река“, напиша информиран руски воен набљудувач на Телеграма.

„Клучното село Давидов Брод (за кое два месеци се водеа жестоки борби) и голем број други големи села во околината се напуштени.

Повлекувањето продолжува. Очигледно, целта на руската команда е да ја намали линијата на фронтот што го покрива Берислав и акумулацијата Ново-Каховск“, напиша и аналитичарот.

Од другата страна на левиот брег на мостот Днепар, за време на пробивот на ВСУ на Днепар, руските сили го напуштија Дудчани и ја задржаа одбранбената линија долж правецот Милово-Борозенско.

Од десниот брег на Днепар, руската артилерија ќе може да ги поддржи и одбранбените трупи, но на руските единици итно им е потребно засилување, главно со тешка опрема.

Во моментов тенкови, БМП и друга опрема се на пат кон Крим, а мобилизираните единици се подготвуваат на полигоните. Целта е линијата на фронтот да се одржи додека мобилизираните единици не се внесат во борбената зона.

Мапите на руското Министерство за одбрана објавени денеска покажаа брзо повлекување на руските војници од областите во источна и јужна Украина каде што беа под силен притисок од украинската контраофанзива, објави Ројтерс.

Во својата дневна видео порака, воениот оддел не спомена никакво повлекување. Но, на мапите што ги користеше за да ги прикаже локациите на пријавените руски напади, обоените области под руска контрола беа многу помали отколку еден ден претходно, забележува агенцијата.

Пред минатомесечниот напад во североисточна Украина, руските сили таму беа стационирани на околу 70 километри јужно од Купјанск долж реката Оскил. Сега, сепак, се чини дека се повлекоа на околу 20 километри источно до границата со регионот Луганск.

Тоа значи дека руските војници ги оставиле под нивна контрола и последните делови од областа Харков, освен мала област меѓу градот Дворична и руската граница. Неколку месеци окупираните територии во областа Харков беа управувани од администрација назначена од Москва.

Покрај тоа, мапите покажуваат дека руската линија на контрола долж десниот брег на реката Днепар во јужната Керсонска област се проширила на 25 километри јужно до линијата што минува западно од градот Дудчани.  

И двете области спаѓаат во опсегот на борбите, за кои Украина рече дека напредува, без да даде детали.

Ова не е прв пат Москва индиректно да признае повлекување. На 11 септември руското Министерство за одбрана покажа мапа на која се гледа дека руските сили ги напуштиле повеќето делови од Харков што ги контролирале, потсетува Ројтерс.

Украинското Министерство за одбрана на Твитер го потврди ослободувањето на селото Давидов Брод, кое се смета за клучно на оваа линија на фронтот, пишува украинското издание „Фокус“.

На интернет е објавено видео на кое се гледа како војниците на 35-та одделна бригада маринци го креваат украинското знаме над селото Давидов Брод.

„Украинските маринци самоуверено се движат кон Црното Море“, коментираат видеото од Министерството за одбрана.

 

Видеото со украинските борци го објави и украинскиот пратеник Роман Лозински на својот профил на социјалната мрежа.

“Давидов Брод! Освоен! Таму штотуку се крена нашето знаме!” – пишува Лозински.

Според него, населбата е една од клучните точки на мостот преку реката Ингулет во правец на Керсон.