ПУТИН ЈА ЗЕМА НАЈГОЛЕМАТА НУКЛЕАРНА централа ВО ЕВРОПА ОД УКРАИНА! Само што потпиша декрет – еве што и нареди на руската влада!

Рускиот претседател Владимир Путин нареди нуклеарната централа Запорожје да биде преземена во руска сопственост.

Владимир ПутинИЗВОР: PROFIMEDIA

Рускиот претседател Владимир Путин нареди преземање на капацитетите на нуклеарната централа Запорожје (ЗНПП) во сопственост на Руската Федерација, според указот на шефот на руската држава, објавен во средата. „Владата на Руската Федерација мора да обезбеди нуклеарните капацитети на нуклеарната централа Запорожје и другите средства неопходни за спроведување на нејзините активности да бидат прифатени во сопственост на Руската Федерација“, се вели во документот.

Путин, исто така, и нареди на владата да создаде федерално државно унитарно претпријатие „Запорожје НЕК“ за да се осигура безбедноста на нејзините објекти. Одделни ставови од регулативата наредуваат Владата на Руската Федерација да ги утврди аспектите поврзани со регулирањето на активностите на ЗНПП за периодот до 2028 година. Конкретно, Кабинетот на министри треба да ги утврди спецификите за користење на финансиски и други ресурси за обезбедување на безбедноста на нуклеарните централи и да издава дозволи за правото на изведување работи. Шефот на руската држава, исто така, наложи да размисли за деталите за федералниот државен надзор над безбедноста во нуклеарната централа.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа