НОВ ПРОБЛЕМ НА ПУТИН! УКРАИНЦИТЕ ТРИУМФИРААТ НА ПРВЕНТА: Се приближуваат до Луганск, Русите паѓаат како покосени

Според британските претставници на одбраната, Украинците напредувале 32 километри во правец на Луганск.

Украинската армија напредува кон ЛуганскИЗВОР: PROFIMEDIA

Москва ќе биде загрижена за обемот на напредувањето на украинските сили кои стигнаа до провинцијата Луганск, велат британските претставници на одбраната. Министерството за одбрана (МО) во средата соопшти дека киевските трупи напреднале 32 километри зад реката Оскил во североисточниот регион Харков и се движат во руската одбранбена зона кон градот Сватов во Луганск.

„ Многу е веројатно дека Украина сега може да го удри клучниот пат Сватов-Кремин со повеќето артилериски системи.  Политички, руските водачи многу веројатно се загрижени што водечките украински единици сега се приближуваат до границите на регионот Луганск“, се вели во оценката. рече, што дополнително ќе ја затегне способноста на Русија да ги снабдува своите единици на исток.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа