ЌЕ СЕ ТРЕСЕАТ СИТЕ ЕВРОПСКИ ЗЕМЈИ! Кина испрати сериозно предупредување до САД: Нема да има безбедност ниту за Украина, ниту за светот

дупреди дека САД би можеле да се соочат со „сериозни последици“, вклучително и нуклеарна војна, доколку на Украина и се дозволи да се приклучи на Организацијата на Северноатлантскиот договор (НАТО).

– Сите европски земји ќе треперат под сенката на можна нуклеарна војна, предупреди Пекинг во неделното издание на државниот Глобал тајмс , пренесува Дејли мејл.

– Во тој случај нема да има безбедност за никого, ниту за Украина, ниту за светот. Наместо да се стреми кон решенија за ставање крај на конфликтот, Вашингтон, одново и одново, покажува дека САД одат во друга насока – да ја поттикнат војната, се вели во извештајот.

Претседателот на Украина , Володимир Зеленски , го повтори барањето земјата да се приклучи на Алијансата откако Русија објави анексија на четири украински региони.

Запрашан за барањето на Зеленски да се забрза членството на Украина во НАТО, американскиот советник за национална безбедност Џејк Саливан рече дека „не е вистинското време“ и дека апликацијата „треба да се разгледа во некое друго време“.

Кина ја повика западната алијанса целосно да се повлече од Источна Европа.

Неодамнешната закана доаѓа во време на серија жестоки предупредувања од Кина, а други имаат за цел поддршка на САД за Тајван.

Американскиот претседател Џо Бајден претходно ги поддржа напорите на Украина да се приклучи на НАТО. Тој претходно упати предупредување до руските сили за тоа што ќе се случи доколку нападнат некоја од териториите на членките на НАТО.

– Америка е целосно подготвена со нашите НАТО сојузници да ја брани секоја педа од територијата на НАТО. Секој сантиметар, рече Бајден.

Рускиот претседател Владимир Путин предизвика нови стравови од нуклеарна војна кога рече дека „не блефира “ кога рече дека Русија е подготвена да користи нуклеарно оружје за да ја одбрани својата територија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа