ОВОЈ КОНВОЈ НОСИ БОРБЕНА ПОРАКА ОД РУСИЈА ДО ПРОТИВНИЦИТЕ: Според експертите носи опрема за руските нуклеарни сили! ВИДЕО

174Застрашувачки снимки од конвој кој носи опрема за руските нуклеарни сили може да биде „порака до Запад“, тврди експерт за воено разузнавање. Снимката, направена на непозната локација во централна Русија, покажува воз натоварен со возила и опрема, кој очигледно се упатил кон линијата на фронтот во Украина, пишува британски Сан.

Полскиот воен аналитичар Конрад Музика рече дека возот бил поврзан со единица која управува со десетина централни капацитети за складирање нуклеарно оружје.

„Ова е всушност опрема која припаѓа на 12-та главна управа на Министерството за одбрана на Русија. Администрацијата е одговорна за нуклеарна муниција, нејзино складирање, одржување, транспорт и издавање на единиците“, рече Музика и нагласи дека не е видлива во видеото на кој било начин. „подготовки за нуклеарно лансирање“.

Тој, сепак, додава дека е значајно што тоа се случува откако Украина предупреди на „многу висок“ ризик Русија да користи тактичко нуклеарно оружје.

„Тоа може да биде форма на сигнализација до Западот дека Москва ескалира“, рече Музика, мислејќи на говорот на рускиот претседател Владимир Путин во петокот и неговото предупредување за нуклеарна војна. Музика, исто така, сугерираше дека Русија може да ја премести опремата пред вежбите за нејзината стратешка ракетна сила – главната нуклеарна одвраќање на земјата.

Руските сили на руските вооружени сили обично интензивно тренираат за време на есента“, објасни тој. „Русија може да ја спроведе вежбата за стратешко одвраќање Гром во октомври, па овој воз може да биде подготовка за таа вежба.

„Гром“ се годишните маневри од големи размери на руските стратешки нуклеарни сили.

Повлекувањето на руските сили од клучниот град Лиман во саботата, кој се користеше како логистички и транспортен центар за операциите на Кремљ во северниот регион Доњецк, е срам за Москва. Русија призна дека нејзините војници го напуштиле Лиман за да избегнат да бидат опколени од украинската армија.

Рамзан Кадиров, шеф на рускиот чеченски регион, рече дека Москва треба да размисли за употреба на нуклеарно оружје со ниска принос во Украина. „Според мене, треба да се преземат подрастични мерки, до прогласување вонредна состојба во пограничните области и употреба на нуклеарно оружје со мала моќност“, рече Кадиров. Други врвни сојузници на Путин, вклучително и поранешниот претседател Дмитриј Медведев, сугерираа дека Русија можеби ќе треба да прибегне кон нуклеарно оружје.

Русија го има најголемиот нуклеарен арсенал во светот – вклучително и тактичко нуклеарно оружје со ниска принос.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа