МИНИСТЕР НА ЕВРОПСКА ЗЕМЈА Тврди: НАТО подготвува војска за војна, имаме конкретни податоци

Министерот за одбрана на Белорусија Виктор Хренин соопшти дека има конкретни податоци дека земјите од НАТО ја подготвуваат својата инфраструктура и армија за војна, пренесе агенцијата „Белта“.

– Денеска ситуацијата е навистина тешка. Голем број непријателски лидери на соседните земји веќе, за жал, отворено ги дефинираа своите цели што сакаат да ги постигнат, работејќи против нашата земја. Не можеме само да го оставиме така, без внимание. Ќе реагираме брзо, точно и адекватно на настанатата ситуација, на сите тие закани што може да се појават. Имаме сили и средства за тоа – рече министерот.

Прикривајќи ги своите намери со имагинарна закана од Исток, земјите на НАТО и западните земји во соседството на Белорусија не само што милитаризираат, туку се подготвуваат за војна, изјави Хренин.

– Ја подготвуваат својата инфраструктура, ги подготвуваат своите војници. Имаме конкретни податоци. Постојано ја следиме ситуацијата, гледаме што прават. Врз основа на тоа, развиваме конкретни и соодветни мерки за одговор – додаде тој.

Виктор Хренин

Фото: Profimedia

Претходно претседателот на Белорусија Александар Лукашенко изјави дека Полска ги зајакнува своите воени сили во близина на белоруските граници, а Литванија се труди да не заостане.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа