„ИДИОТОТ ПУТИН НЕ ВОВЛЕЧЕ ВО ВОЈНА СО ЦЕЛИОТ СВЕТ“ Пензионираниот руски потполковник пукал кон претседателот: Не можеме да победиме

84
Пензионираниот руски потполковник Виталиј Вотановски ги критикуваше постапките на рускиот претседател Владимир Путин за време на воената операција во Украина.

.
.– Путин со свои раце ги уништи ресурсите на земјата за воена мобилизација, а сега овој идиот не вовлече во војна со целиот свет. Создаде таква ситуација што не можеме да победиме – изјави Вотановски за порталот „Москов тајмс“.

Како што пренесува овој портал, само неколку воени ветерани јавно излегле и ја критикувале воената операција во Украина и одлуката на Путин за мобилизирање резерви, а Вотановски и неговите истомисленици биле на удар на јавноста поради ваквите ставови. Исто така, мислењето на Вотановски и сличните на него за војната во Украина беше критикувано од поранешните соборци.

– Ние ветераните зборуваме за тоа што се случува. Има луѓе кои размислуваат како мене, другите се помалку радикални… Но, повеќето луѓе се под влијание на пропаганда и се измамени – изјави Николај Продукин, 61-годишен ветеран кој учествуваше во 10-годишната војна на СССР. во Авганистан.

Владимир Путин
ува дека Прокудин бил еден од ветераните кои во 2021 година покренале петиција против „ескалацијата на војната“ во Украина заедно со Сергеј Гуљаев, кој работел како разузнавач во Авганистан во 1980-тите, пренесува Б92.

Многу ветерани оттогаш ги повлекоа своите имиња од петицијата, но Гуљаев не.

– Не знам дали ќе ме мобилизираат. Но, јас сигурно нема да се борам против Украина. Повеќе би сакал да бидам во затвор – рече тој.

Една од причините зошто Гуљаев се противи на воената операција е тоа што советски војник од Украина си го спасил животот додека бил на задача во Авганистан. Синот на тој војник, кој бил припадник на украинската армија, бил убиен во 2014 година во битка со проруските сили.

– Војникот кој ме извлече од многу опасна ситуација во Авганистан, неговиот син загина во борбите за аеродромот во Доњецк… Неговиот единствен син – објасни Гуљаев и додаде дека за трагедијата слушнал во 2016 година на собир на ветерани од Авганистан, што се организира во Белорусија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа