Подготовките за смена на Путин од власт веќе се во тек, изјави шефот на Главната разузнавачка управа на Украина Кирил Буданов во интервју за телевизијата ТСН.

Според него, има неколку кандидати кои се борат за улогата на наследник на Путин – некои јавно, некои не. Но, според Буданов, промената на власта ќе биде од корист за Украина само доколку новата Русија е подготвена да се промени и да извлече заклучоци од она што го направила, пишува dnes.bg.

Треба да очекуваме војната да заврши по зимата, прогнозира Кирил Буданов.

„Наскоро ќе заврши. Во зима – војната ќе стивне во поголема мера. А потоа – по зимата – ќе започне крајот на овој конфликт, штом Украина ги достигне границите од 1991 година“, вели Буданов. Според него, Русија нема да изврши нуклеарен напад врз Украина.

„Во моментов нема основа да се верува дека во блиска иднина би можело да се изврши нуклеарен напад против Украина“, рече Буданов.

Ден претходно тој рече дека Украина ќе се врати на окупираниот Крим, а тоа ќе се направи со оружје, многу брзо.

Во меѓувреме, во својот нов брифинг, британското воено разузнавање го коментираше заземањето на Лиман од украинските војници и последиците од овој настан.

Британските аналитичари сугерираат дека Лиман веројатно го бранеле малите единици на Западниот и Централниот воен округ на Русија, како и единиците на мобилизираните резервисти. Овие сили мора да претрпеле големи загуби додека се повлекле по единствениот пат надвор од градот.

Според разузнавачките служби, Лиман е оперативно важен бидејќи го контролира клучниот пат што ја преминува Северски Донец, река зад која Русија се обидува да ја зацврсти својата одбрана. Повлекувањето на руските војници од Лиман има и сериозни политички последици, бидејќи се наоѓа во областа Доњецк, регион кој Русија незаконски го анектираше.

Повлекувањето доведе до нов бран јавни критики кон руското воено раководство. Понатамошните територијални загуби речиси сигурно ќе доведат до зголемен притисок врз високата команда, убедени се британските експерти.

Според американскиот институт за проучување на војната, одбраната на регионот Луганск не е приоритет за руското раководство, кое смета дека стратешки е поважно зачувувањето на позициите во регионите Запорожје и Керсон.

И покрај неуспехот на фронтот Харков-Изиум и падот на Лиман, Русите продолжија да ги зајакнуваат своите позиции во јужниот дел на земјата. „Ова сугерира дека Путин е многу повеќе загрижен за зачувување на стратешките територии во регионите Керсон и Запорожје отколку за регионот Луганск“, напиша Институтот.

Експертите сметаат дека тоа е лична одлука на рускиот претседател, а не на воената команда.