„Доколку Русите најдат докази за вмешаност на САД во саботажата на гасоводите Северен тек и Северен тек 2, тие сигурно ќе возвратат“, пишува новинарот Антонио Рајт за американското конзервативно издание National Review.

Според него, доколку тоа се потврди, Москва ќе ја нападне американската инфраструктура.

„Непосредна негативна страна од учеството во бомбардирањата ќе биде тоа што Русија може да почне да ги третира САД како полноправна воинствена држава и да ја нападне нашата инфраструктура“, рече Рајт.

„Понатаму, можното вклучување на САД во саботажа на гасоводите може значително да ги оштети односите со нивните сојузници, особено оние со Германија, која е многу зависна од Русија за енергија“, додаде аналитичарот.

Според него, Германците никогаш нема да им простат на САД за таквиот чин.

Потсетуваме дека на 26 септември Агенцијата за поморски сообраќај во Данска пријави истекување гас во Балтичкото Море во областа на островот Борнхолм. Следниот ден стана јасно дека има вкупно три протекувања и околу нив е поставена забранета зона од безбедносни причини. 

Високите лидери на Данска, Германија и Полска се согласија дека истекувањето на гас е предизвикано од целни напади .

Како што е наведено во Кремљ, инцидентот е без преседан и претставува исклучително опасна ситуација која бара истрага. Рускиот претседател Владимир Путин го опиша инцидентот како „саботажа“ во разговор со турскиот претседател Ердоган.