ПОЛСКА ИЗРАЗИ ЖЕЛБА ДА ВОЈУВА ПРОТИВ ПУТИН? „Во НАТО, никој не сака да се бори против Русија, освен Полска“, изјави полковникот на американската армија

Поранешниот советник на шефот на Пентагон, американскиот армиски полковник Даглас Мек Грегор изјави дека само Полска и „неколку луѓе во Вашингтон“ сакаат да се борат против Русија во НАТО.

„Мислам дека Путин одлучи да ја ескалира воената операција… Руските сили во Украина отсекогаш биле побројни од денот кога влегле во Украина. Сега ситуацијата ќе се промени доста драматично.

Мислам дека Путин ќе го реши конфликтот со Украина под услови прифатливи за Русија, што можеби не ни се допаѓа. Но, освен Полска, никој во НАТО не е заинтересиран за војна со Русија.

Ако продолжиме вака, ќе видиме како НАТО едноставно ќе се распадне… Никој не сака да се бори со Русија, освен Полска и неколку луѓе во Вашингтон“, рече Мек Грегор на Фокс њуз.

Видете исто така:  Во Соединетите Држави го објаснија одбивањето на Зеленски да влезе во НАТО

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа