„ОВА Е ЈАСЕН ЧИН НА РУСКИ ТЕРОР“ Зеленски бара Русија да биде казнета за киднапирањето на директорот на нуклеарната централа Запорожје

Претседателот на Украина, Володимир Зеленски, синоќа изјави дека киднапирањето на главниот директор на нуклеарната централа Запорожје во Украина е чин на руски терор.

– Ова е уште еден пример за јасен акт на руски терор, за кој терористичката држава мора да сноси поголема казна – рече Зеленски во ноќното обраќање.

Руската патрола во четвртокот го уапси Игор Мурашов , државната компанија задолжена за разводната табла најави саботажа, а Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) објави дека Русија го потврдила потегот.

Шефот на МААЕ повика на ослободување на Мурашов, велејќи дека неговото притворање е безбедносна закана .

– Главниот директор на МААЕ, Рафаел Гроси, изрази надеж дека Мурашов безбедно и брзо ќе се врати кај семејството, за да може да ги продолжи своите важни функции во фабриката – објави агенцијата на Твитер.

МААЕ беше во контакт со властите барајќи појаснување за неговиот привремен притвор, кој рече дека има „многу значајно влијание“ врз него и стандардите за нуклеарна безбедност и безбедност.

Се очекува Гроси следната недела да разговара во Москва и Киев за создавање на заштитна зона околу нуклеарната централа Запорожје.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба во неделата рече дека Гроси го уверил во телефонски разговор дека МААЕ „нема да штеди напор да обезбеди ослободување на директорот на нуклеарната централа Запорожје, кој беше киднапиран од Русија “ .

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа