КРЕМЛИН РАЗГОВАРА ЗА УПОТРЕБА НА НУКЛЕАРНО ОРЖЈЕ: Имаа порака и за Рамзан Кадиров

Русија може да користи нуклеарно оружје само во согласност со одредбите на нејзината нуклеарна доктрина, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

– Сметаме дека употребата на нуклеарно оружје е можна врз основа на она што е наведено во нашата релевантна доктрина – објасни Песков.

Од него беше побарано да ги коментира зборовите на чеченскиот лидер Рамзан Кадиров дека за време на специјалната операција „потребни се подрастични мерки во операциите спроведени на пограничните територии и употребата на нуклеарно оружје со мала моќност“ , се потсетува во извештајот на ТАСС.

Песков посочи дека регионалните лидери на Руската Федерација имаат право да го изразат своето мислење, но тој рече дека и во тешки моменти емоциите не треба да се земаат „здраво за готово“.

– Рамзан Кадиров, како што знаете, направи многу од почетокот на специјалната воена операција и придонесе за нашата кампања. И тој продолжува да го прави тоа – изјави портпаролот на Кремљ.

Тој потврди дека Москва внимателно ги следи напорите на Киев за влез во НАТО и потсети дека аспирацијата на Украина за приклучување кон Северноатлантската алијанса е една од причините за започнување на специјална воена операција.

Дмитриј Песков

Песков изјави дека Москва не се сомнева дека ќе бидат воведени нови санкции кон Русија и предупреди дека тоа е „меч со две острици“.

– Не се сомневаме дека ќе има се повеќе ограничувања, се повеќе незаконски санкции. Овој процес ќе трае доста долго, а санкциите се меч со две острици – рече Песков.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа