Чеченскиот лидер Рамзан Кадиров, сојузник на претседателот Владимир Путин, денеска објави дека испраќа тројца од неговите синови тинејџери – на возраст од 14, 15 и 16 години – на фронтот во Украина, пренесе БГНЕС.

„Време е да се докажат во вистинска битка, оваа желба можам само да ја поздравам“, напиша Кадиров на Телеграм, објавувајќи видео од младите момчиња како пукаат на стрелиште.

„Наскоро тие ќе одат на линијата на фронтот и ќе бидат на најтешките делови од контактната линија.

Тој рече дека Ахмат (16), Ели (15) и Адам (14) биле обучени да се борат „речиси од рана возраст“ и инсистирал дека „не се шегува“.

На видеото се гледаат момчињата во маскирна облека и темни очила, врз тенкови, со оружје врзано за половината, како пукаат со ракетни фрлачи и митралези.

Понекогаш, тинејџерите се насмевнуваат додека пукаат или со гест со палецот нагоре.

Кадиров, поранешен воен лидер кој ја води претежно муслиманската република Чеченија, е еден од најжестоките поддржувачи на руската офанзива на Путин во Украина.

 

 

Објавата беше објавена откако Кремљ го отфрли неговиот повик за употреба на нуклеарно оружје со мала моќност во Украина по серијата воени порази.

„Регионалните лидери имаат право да го изразат своето мислење, но и во тешки моменти емоциите не треба да преовладуваат“, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, во врска со зборовите на Кадиров.

„Шефовите на регионите имаат право да го изразат своето гледиште и да дадат оценки. Тие, на крајот на краиштата, се шефови на цели руски региони, вклучително и Рамзан Кадиров, кој, како што знаете, од самиот почеток на специјалната воена операција придонесе многу за кампањата. И тој продолжува да го прави тоа“, истакна Песков.

Сепак, тој нагласи дека „дури и во тешки моменти, емоциите не треба да ја заматуваат секоја проценка“. Според Песков, Кремљ поддржува „урамнотежен пристап“ кон прашањето за нуклеарното оружје.