И МАКЕДОНЦИ ЌЕ МОЖЕ ДА ВОЈУВААТ ЗА РУСИЈА? ОТВОРЕНИ ТОЧКИ ЗА ПРИЕМ НА СТРАНЦИ ВО РУСКАТА ВОЈСКА: Еве што може да очекуваат доколку потпишат договор за услуги

Во просториите на територијалните тела на Министерството за внатрешни работи на Русија и регионалните ограноци на Службата за пасоши и визи на Федералното државно унифицирано претпријатие, отворени се точки за примање апликации за прашања поврзани со влегување на странци во воена служба по договор, соопшти прес-службата на Министерството.

Како што е наведено, за погодност на странските државјани кои сакаат да се пријават во вооружените сили на Руската Федерација, постојат точки за примање апликации за прашања поврзани со приемот на странски државјани во воена служба по договор .

 

Министерството за внатрешни работи потсети дека странците кои потпишале договор за служба во вооружените сили на Русија , други трупи или воени формации кои учествуваат во специјална воена операција имаат право на поедноставено стекнување на руско државјанство. Исто така, поедноставената процедура за добивање руско државјанство се однесува на членовите на нивните семејства: родители, сопружници, деца.

 

Претходно, рускиот претседател Владимир Путин потпиша указ за поедноставено прифаќање на државјанства на странски државјани кои се приклучиле на руската армија за воена служба.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа