ИСТОРИСКИ ПРЕДЛОГ НА МОСКВА ДО МИНСК: Да се ​​обединиме и да создадеме сојуз на држави – тоа би бил ефикасен одговор на западните санкции

ИНТЕГРАЦИЈАТА на Русија и Белорусија во унијата на држави може да овозможи ефективен одговор на санкциите на Западот, изјави денеска рускиот премиер Михаил Мишустин, пренесува ТАС С.

Во разговор со белорускиот премиер Роман Головченко, тој изрази уверување дека со интегрирање на двете земји ќе можат да се спротивстават на притисокот поради санкциите на Западот, што, како што рече, може да се спореди со економска војна.

Потсетуваме, белорускиот претседател Александар Лукашенко минатата недела на средбата во Сочи со рускиот претседател Владимир Путин рече дека Белорусија и Русија нема да толерираат понижувања кои доаѓаат од западните земји.

Тој предупреди дека Белорусија и Русија нема да стапат во дијалог со Западот доколку не им се покаже должна почит.

00:00 часот
/
04:24 часот
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа