(ВО ЖИВО) ВОЈНА ВО УКРАИНА: Америка долева масло на огнот – Новиот потег на Вашингтон ќе доведе до ескалација на конфликтот

Американски полковник: Манипулација околу уништувањето на Северниот тек

Изјавите на американските власти дека САД не биле вмешани во терористичките напади на гасоводите Северен тек се спротивни на логиката и немаат никаква корист за Вашингтон, изјави за РИА Новости поранешниот советник на шефот на Пентагон, пензионираниот полковник Даглас Мек Грегор. .

„Тврдењата на администрацијата на [претседателот Џо] Бајден за невмешаност се нелогични со оглед на минатите изјави и начинот на кој таа (администрацијата) ги поместува парчињата на таблата“, рече Мек Грегор.

Тој истакна дека САД имаат корист од уништувањето на гасоводите, бидејќи нивното уништување ја зголемува зависноста на Европа од американската енергија. Мек Грегор посебно го посочи примерот на германската економија, која на краток рок се покажа дека е позависна од САД.

– Ова е важно затоа што покажува манипулација и кому му ‘добива’ уништувањето на гасоводот, рече поранешниот советник.

Америка испраќа оружје во Киев

Следниот пакет американска воена помош за Украина треба да се состои од четири фрлачи на артилериски ракетен систем со висока мобилност (HIMARS), муниција, мини и возила отпорни на мини, изјавија денеска за Ројтерс два извори информирани за пакетот вреден 625 милиони долари.

Украинската армија во ЛНР употреби нов тип ракета за „Химари“

Украинската армија почна да користи нови видови ракети за повеќецевни ракетни фрлачи Химарс при гранатирање на Луганската Народна Република (ЛПР), изјави за Спутник офицер од претставништвото на ЛПР во Заедничкиот центар за контрола и координација, Алексеј Гетмански.

– Ова е втора населба на која фрлаат ваков тип ракета. Ракетата М30 е лансирана од системот „Химарс“ М142. Претставникот на ЛНР во Здружениот центар пред некој ден ја сними употребата на овој тип ракети во градот Брјанка, а денеска беа употребени и во градот Старобељск – рече Гетмански.

Според него, новиот тип на ракета се разликува по тоа што е исполнета со шрапнели, односно волфрамови топчиња со мал дијаметар. Овој тип на ракета се користи за уништување на непријателската војска, но со оглед на тоа дека едната паднала во центарот на градот, каде што нема воени објекти, тоа значи дека целта, според офицерот, биле цивили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа