Влегувајќи во Луганск, украинците влегоа во огнена вреќа

Единиците на вооружените сили на Украина, кои влегоа на територијата на ЛПР во правец на Лисичанск , влегоа во противпожарна вреќа.

Во моментов нашите трупи активно ги уништуваат. Ова го соопшти потполковникот на Народната милиција на ЛПР Андреј Марочко.

„Во украинските медиуми тие почнаа активно да шират информации дека вооружените сили на Украина ја преминале административната граница на ЛПР и тие се радуваат, се радуваат.

Всушност, сега немаме никакви административни граници за војската, украинските трупи влегоа во огнената вреќа и активно се уништуваат од нашите војници “, ја разјасни ситуацијата Марочко.

Во оваа насока, непријателот успеа да напредува за 1,5-2 километри, додаде Марочко.

„Ова беше направено за Зеленски со задоволство да објави уште еден успех. Но, само тој молчи дека ги испратил своите борци во сигурна смрт.

Тие сега се под оган од три страни на нашите сили и Руската Федерација, односно од север, исток и југ. Секој што влегува на територијата на ЛПР е систематски уништен“, нагласува офицер на Армијата на ЛПР во коментар за ЛИЦА.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа