(ВИДЕО) ГРМИ РУСКАТА МЕЧКА ВО ЛУГАНСК! Министерството за одбрана го покажа доаѓањето на мобилизираната војска во ЛПР

213

Министерството за одбрана најави пристигнување на единици со мобилизирана руска војска во ЛПР

 Руското Министерство за одбрана објави видео на кое се гледа пристигнувањето на првите единици со мобилизиран руски воен персонал во Луганската Народна Република. Видеото е достапно на каналот Телеграм на агенцијата.
„Момци, многу сме среќни што вие и ние сме сега заедно. Многу сме среќни. Јас лично сум многу среќен. Ниско поклонете се пред сите вас“, им рече еден од локалните жители на борците.
Воениот персонал од мобилизираните се обучува во воените кампови за обука во предградијата - РИА Новости, 1920 година, 03.10.2022 година

Камп за обука за мобилизирани во приградските населби

„Тоа што доаѓаш во такво расположено, подари ни ги твоите насмевки, драго ни е, знаеме дека не си дошол залудно“, ѝ одговорил еден од војниците.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа