6 РАКЕТИ ВО МИНУТА ЈА ПОГОДИА ЦЕЛТА ОД 40 КИЛОМЕТРИ! 16 чудовишта пристигнуваат во Украина, тежат близу 100.000.000 евра!

Германија, Данска и Норвешка ќе купат 16 словачки хаубици „Зузана-2“ за Украина.

Украина добива словачки хаубици

Германското Министерство за одбрана денеска соопшти дека Германија , Данска и Норвешка ќе финансираат набавка на дури 16 словачки хаубици „Зузана-2“ за Украина. Испораката наводно ќе започне на почетокот на следната година.

Оваа хаубица е специфична затоа што може да истрела дури шест проектили во минута на растојание од 40 километри. Ќе се произведува во Словачка. За купување на овие 16 хаубици Германија, Данска и Норвешка ќе потрошат дури 92 милиони евра.

 

Украина апелира до сите свои сојузници за нов пакет воена и финансиска помош по руската декларација за територијално проширување во петок, 30 септември. Тогаш претседателот на Русија Владимир Путин одржа говор на церемонијата одржана во Кремљ. Русија ги „анектираше“ Луганск, Доњецк, Херсон и Запорожје. Тие четири области сочинуваа околу 15 проценти од целата област на Украина.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа