„ЌЕ ви ги избричиме НОЗЕТЕ СО НОЖ“! Страшна исповед на Украинец кој преживеал 3 тортури – откриени 10 масовни ГРОБНИЦИ!

Украинскиот војник Андриј Кочар три пати бил заробен од руските сили и измачуван во Изиум!

Русите мачеле украински војник за признание

Првиот пат кога руските војници го фатија, го врзаа, му ги врзаа очите и со денови го држеа во ров покриен со дрвени даски. Потоа го тепаа, повторно и повторно. Пред да го ослободат, му го одзеле пасошот и украинската воена легитимација. 

„ Никој не си потребен. Можеме да те застреламе во секое време, да те закопаме половина метар под земја и толку “, наводно со овие зборови му се обратил на Андрии руски командант.

 

Бруталната средба на крајот на март беше само почеток. Андриј Кочар беше фатен и мачен уште два пати од руските сили во Изиум, а болката ќе беше уште посилна, пишува новинската агенција „Асошиејтед прес“. Врз основа на извештаите од преживеаните и полицијата, новинарите на АП лоцирале 10 места за мачење во градот и влегле во пет од нив. Тие вклучуваа длабока јама во станбен комплекс со урми издлабени во ѕид од тули, леплив подземен затвор кој мирисаше на урина и скапана храна, медицинска клиника, полициска станица и градинка. АП разговараше со 15 преживеани од руската тортура во регионот Харков, како и со две семејства чии најблиски исчезнаа. Двајца мажи биле одземени и малтретирани неколку пати. Претепан, онесвестен украински војник и бил покажан на сопругата за да ја принуди да даде информации што едноставно ги немала.

АП, исто така, потврди дека осум мажи биле убиени под тортура во руски притвор, според преживеаните и семејствата. Сите до еден беа цивили. Новинарите на АП, исто така , видоа тела со врзани зглобови во масовна гробница . Меѓу дрвјата имаше стотици едноставни дрвени крстови, повеќето обележани само со бројки. Еден рече дека гробот содржи тела на 17 украински војници. Најмалку уште две масовни гробници беа пронајдени во градот , сите силно минирани, објавија властите.

Лекар кој лекувал стотици повредени луѓе во Изум рече дека луѓето редовно пристигнувале во неговата итна помош со повреди во согласност со тортура, вклучително и рани од куршуми на рацете и нозете, скршени коски и тешки модринки и изгореници. Никој од пациентите не сакаше да каже од каде им се повредите, рече тој. Тој додаде дека еден војник дошол на лекување поради повреди на раката, очигледно од лисици, но одбил да каже што се случило.

„ Дури и кога луѓето доаѓаа во болница, тишината беше норма “, рече началникот д-р Јуриј Кузњецов .

Матилда Богнер, шеф на мисијата за човекови права на Обединетите нации во Украина, изјави за АП дека тие документирале „раширени практики на тортура или малтретирање на цивилни затвореници“ од страна на руските сили и филијали. Мачењето на војниците исто така беше системско, рече таа. Таа додаде дека тортурата во која било форма за време на вооружен конфликт е воено злосторство според Женевските конвенции, без разлика дали се работи за воени затвореници или за цивили.

Таа служи за три цели. Мачењето е да се извлечат информации, но и да се казнува и сее страв. Тоа испраќа застрашувачка порака до сите останати “, Рејчел Данбар од Human Rights Watch.

Новинарите на АП го пронајдоа Кочар (26) како се крие во манастир во Изиум. Тој немал начин безбедно да контактира со своите најблиски, кои мислеле дека е мртов. Уште во март, по првата рунда на тортура, Кочар избега во црквата со златната купола во Пишчански. Руски војници беа насекаде, а никаде во Изиум не беше безбедно. Криејќи се меѓу иконите, Кочар го слушал татнежот на руските оклопни возила надвор и, наводно, размислувал за самоубиство. Тој беше војник нешто помалку од еден месец и немаше поим дали некој од неговата мала единица ги преживеал руските напади. Кога излегол од црквата неколку дена подоцна, бил фатен од руска патрола. Го задржаа една недела. Неговите киднапери се „шегувале“ дека ќе му ги избричат ​​нозете со нож, а потоа на глас дебатираа дали целосно да му ги ампутираат екстремитетите.

„ Зедоа, не знам што точно, железни, можеби стаклени шипки и ја изгореа кожата малку по малку “, рече тој.

Тој ништо не знаел, па повторно го ослободиле, а тој пак побарал засолниште кај монах. Немаше каде да оди. Дотогаш, црковно-манастирскиот комплекс станал засолниште за околу 100 луѓе, меѓу кои и 40 деца. Кочар почна да живее како монах, помагајќи им на вистинските монаси во грижата за бегалците и поминувајќи часови пред позлатените икони во контемплација. Во меѓувреме, Izium се претвораше во руски логистички центар. Градот бил полн со војници, а електричната, гасната, водата и телефонската мрежа му биле исклучени. Исиум беше практично отсечен од остатокот на Украина. Исто така, во пролетта, Русите за прв пат го бараа Микола Мосјакин , возејќи по земјени патишта, додека не стигнаа до оградената колиба на еден украински војник. Мосјакин (38) се пријавил по почетокот на војната, но не во иста единица со Кочар.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа