УКРАИНА НАПАДНА, РУСИЈА НЕ ОДГОВАРА! Путин НЕМА да ја задржи територијата што ја анектира – Москва повеќе НЕ ГО БРАНИ Крим!

Русија ќе има големи проблеми да ја задржи територијата што ја анектираше, па Путин ќе се обиде да ја замрзне војната, објави Институтот за проучување на војната.

Путин нема да ја задржи територијата што ја анектираше

Континуираната загуба на територија за која Русија сега тврди дека е своја , заедно со новите пакети санкции објавени од САД и Обединетото Кралство во петокот, дополнително ќе ја намали способноста на Кремљ да води војна и ќе ја поткопа способноста на војската да се држи на терен. .

„ Русија ќе се бори да ја задржи територијата за која тврди дека ја анектирала . Путин најверојатно има намера со анексијата да ја замрзне војната долж сегашните линии на фронтот и да дозволи време за руска мобилизација за обнова на руските сили “, соопшти Институтот за проучување на војната. анализа во петокот објавена на порталот „Политико“.

Институтот, заедно со Проектот за критични закани на Американскиот институт за претпријатија, исто така, во петокот изработи мапа на која се гледа дека четирите територии подготвени за анексија всушност вклучуваат големи делови од земјиште што сè уште се контролирани од Украина. Додека лидерите предупредија дека прогласувањето на териториите за дел од Русија би можело да послужи како изговор за ескалација на војната, опциите на Путин се исто толку ограничени како што беа пред неговото објавување.

„РУСКИ КАПЕТАНИ БЕГАТ ОД БРЕГОР, АВИОНИ НЕ ЛЕТААТ“

Путин нема да ја задржи територијата што ја анектирашеИЗВОР: ALJAZEERA/PRINTSCREEN/PROFIMEDIAУкраина ја задржа руската црноморска флота, а капетаните на бродовите сега го избегнуваат брегот поради страв дека ќе бидат погодени од проектили. Руските воздухопловни сили генерално избегнуваат да летаат над украинскиот воздушен простор, а на Кремљ му недостасуваат сојузници подготвени да се вклучат во конфликт. Во таква ситуација, тој сега ја полни својата сила со необучени регрути.

И иако Путин и другите руски претставници навестија за распоредување на тактичко нуклеарно оружје , САД проценуваат дека веројатноста е мала. „ Не видовме ништо што укажува дека треба да ја смениме нашата позиција “, рече висок функционер на Министерството за одбрана.

Еден европски дипломат истакна дека руските предупредувања за напади на анектирани територии се шупливи, и не само затоа што Путин веќе губи тло во тие региони.  „Украина погоди руски цели на Крим неколку пати, а Путин не одговори, иако тој тврди дека Крим сега е дел од Русија “, рече дипломатот.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа