ПУТИН ОТВОРИ НОВ ФРОНТ, ОВА Е НЕГОВАТА ЦЕЛ! Европа ја чека студена зима и економски хорор – ќе се врти спиралата на УЖАСОТ!

141

Драматичниот скок на цените може да се припише на хроничните логистички проблеми, но пред се на експлозијата на цените на енергенсите.

Европа ја очекува тешка зимаИЗВОР: PROFIMEDIA

Дури следната година ќе се врти спиралата на ужасот: тогаш ќе доспеат долговите за гас и струја, цената на се ќе поскапи, а фирмите ќе банкротираат. Владимир Путин се надева на социјални немири во Европа, коментира Хенрик Боем.

Економистите и политичарите ретко се согласуваат како сега: Германија и претстои исклучително тешка зима. Не само метеоролошки, туку и економски. Економскиот раст ќе умре, а тоа можете да го видите со голо око. На пример, минатата недела беше објавено дека производните цени во август се зголемени за 46 отсто во однос на периодот пред една година. „Производната цена“, односно трошокот на производителот да направи нешто, во кое сè уште не е вклучен профитот, не е интересна за пошироката јавност во нормални времиња, пишува ДВ .

Но, ова не се нормални времиња. Растот од 46 отсто е највисок во последните 73 години колку што се води статистика. Тоа е сигурен показател за инфлацијата. Скокот на цените метастазираше во сите стопански гранки. Во целиот свет, централните банки се борат против инфлацијата и девалвацијата. Испробан рецепт е да се затвори чешмата на економијата, што веројатно води до рецесија. Драматичниот скок на цените може да се припише на хроничните логистички проблеми, но пред се на експлозијата на цените на енергенсите. Тоа е практично вториот фронт што го отвори воениот лидер Путин. Користеше нафта и гас како оружје, а многумина мислеа дека нема. Со ова Путин сака да ја подели Европа и нејзините општестваТој се надева на социјални немири и дека Европејците ќе ги обвинат нивните власти за продолжување на војната со вооружување на Украина и на тој начин високите цени на енергијата. Во Берлин, Париз, Лондон и на други места, властите со сите сили се обидуваат да го избегнат тоа сценарио. Французите и Британците поставија максимални цени на енергијата, Германците ги национализираат компаниите кои тргуваат со гас . Германските граѓани се обидуваат да разберат што е „доплатата на гас“ што се воведува и дали воопшто ќе можат да ја платат бидејќи основните цени на бензинот се неколкукратно повисоки. Владата воведе пакети со помош во вредност од десетици милијарди, но ги исфрла од хеликоптери наместо да им помага на навистина ранливите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа