САД направија преседан со употреба на нуклеарно оружје, рече Путин

Путин: САД се единствените што користеле нуклеарно оружје двапати, со што направиле преседан

Рускиот претседател Владимир Путин зборува на церемонијата на потпишување на Доњецк и Лугански народни републики, Запорожје и Керсон во Кремљ за приклучување кон Руската Федерација
Прочитајте го ria.ru во

САД се единствените кои користеле нуклеарно оружје двапати и со тоа направиле преседан, изјави рускиот претседател Владимир Путин.
„САД се единствената земја во светот која двапати користела нуклеарно оружје, уништувајќи ги јапонските градови Хирошима и Нагасаки . Патем, тие создадоа преседан“, рече тој за време на говорот на церемонијата на потпишување договори за влез на нови територии во Русија.
Тој, исто така, потсети дека Соединетите Држави, заедно со Британците, „го претворија Дрезден , Хамбург , Келн и многу други германски градови во урнатини без никаква воена потреба за време на Втората светска војна“.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа