Захарова го нарече Зеленски „Крвав касап кој убива жени и деца“

69
Брифинг на официјалниот претставник на руското Министерство за надворешни работи М.Захарова
Официјалната претставничка на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, ја коментираше изјавата на украинскиот претседател Володимир Зеленски за апликацијата на Украина за влез во НАТО.Денес секој си го избрал својот пат. Крвави касапи, убивајќи жени и деца, во ѓубриштето на НАТО. И ние сме во иднината. Ќе биде тешко? Да. Затоа што паѓањето е секогаш полесно отколку стекнувањето висина. Но, се сеќавате: крилјата историски не спречуваат да ползиме. Напред, заедно, во името на светлината и со Бога!
Одлуката Зеленски ја донесе на состанокот на Советот за национална безбедност и одбрана (НСДЦ) на Украина на 30 септември. Претседателот на Украина потпиша барање за забрзана постапка.
За возврат, американскиот претседател Џо Бајден, коментирајќи го приемот на ослободените територии во Русија, рече дека Вашингтон ќе му помогне на Киев да ги „врати“.
ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа