Целата грчка флота е мобилизирана во Егејското Море на вежби со Франција по бескрајните закани од Турција дека грчките острови би можеле да бидат нападнати, пишува „Грик сити тајмс“.

Воен извор рече дека вежбата има за цел да обезбеди „висока подготвеност“. Сите главни делови на грчката флота сега се во Егејското Море.

Фрегати, подморници, ракетни чамци, хеликоптери и воени авиони, вклучително и борбени авиони Рафал, се во целосна формација и распоредување, натоварени со сите нивни вооружени системи.

Фокусот на вежбите се противвоздушна, противподморничка и површинска војна.

За прв пат грчките „Рафалес“, 6-те борбени авиони кои неодамна им се приклучија на воените ескадрили и ја поминаа првата фаза на оценување од страна на Тактичкиот воздушен штаб, ќе учествуваат на грчка вежба во Егејското Море.

Сега во вооружените сили, покрај доктрината за „ладност и присебност“, преовладува „подготвеност и одлучност“.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја потцени Грција и ја прецени сопствената сила и бара ескалација, пишуваат грчките медиуми.

Она што тој, сепак, веројатно не го знае е дека Грција е добра не само со зборови, туку и со дела. Грчките вооружени сили сега се подготвуваат за секое сценарио, па дури и за жешка епизода доколку Турција го испровоцира.

Претходно овој месец, Ердоган ја повика Грција да престане да ги „милитаризира“ грчките острови соседни со Турција и предупреди дека турските воени сили може да дојдат „ноќе“.

„Можеме да дојдеме ненадејно, среде ноќ… ако вие Грците одите предалеку, тогаш цената ќе биде висока“, рече Ердоган во изјавата што Атина ја смета за сериозна ескалација.

Според грчкото Министерство за одбрана, Турција ги зголемила нарушувањата на воздушниот простор на Грција, особено со користење на беспилотни летала како што е Βayraktar, кои се користат и во Украина.

Најмалку половина од прекршувањата на грчкиот воздушен простор во 2022 година се однесуваат на беспилотни летала.

Коментирајќи ја изјавата на Ердоган, Ангелос Сиригос, пратеник од владејачката партија Нова демократија и професор по меѓународна политика, рече дека изјавата „ќе дојдеме ненадејно ноќе“ се однесува на турската инвазија на Кипар во 1974 година.

„Ниту еден друг лидер не се движеше со ова темпо на закани толку недели… Пораката на Ердоган беше „обрнете внимание затоа што сме подготвени“, рече Сиригос.

Официјално, грчкото Министерство за надворешни работи соопшти дека нема да потклекне пред агресивната реторика на Анкара и јасно стави до знаење дека сојузниците од ЕУ и НАТО ќе бидат соодветно информирани.

Турскиот претседател ја обвини Грција дека засолнила терористи во кампот во Лаврио, град во југоисточна Атика, додека инсистирал дека оружјето во западна Тракија и островите не значат ништо за Анкара.

„Терористите се заштитени во речиси секоја земја во Европа, особено во грчкиот камп во Лаврио“, рече турскиот претседател, истакнувајќи дека терористите се закана за мирот и безбедноста на западните земји кои ги штитат терористичките групи.

„Очекуваме сите земји, особено соседните земји, да преземат соодветни мерки против терористичките организации“, додаде Ердоган.

Продолжувајќи за Грција, тој рече дека „добро ги знаеме намерите на оние кои ја мотивираат (Грција)“, притоа рече дека „оружјето што се акумулира во Западна Тракија и островите не ни значи ништо. Нашата сила е далеку над нив .

Во исто време, Ердоган се закани дека „поддршката од Америка нема да ве спаси“.