ОД ПОКАЖУВАЊЕ НА МОЌТА ДО УДАРИТЕ НА НАТО Еве на кои начини Путин би можел да ја премине нуклеарната линија во Украина: Едно сценарио би барало ИТЕН АМЕРИКАНСКИ ОДГОВОР

116
Треба да му веруваме на Владимир Путин кога вели дека неговите закани со нуклеарно оружје „не се блеф“, пишува „Вашингтон пост“ и наведува неколку сценарија во кои рускиот претседател би можел да ја спроведе оваа закана во Украина.

Владимир ПутинПрвата употреба на нуклеарно оружје во конфликт е составен дел на руската воена доктрина, како што е во американските воени планови. За разлика од САД, наведува американскиот весник.

 

Русија редовно практикува употреба на нуклеарно оружје и го интегрира во своите конвенционални воени вежби, неодамна непосредно пред инвазијата.

Во документите на руската војска е опишано како, доколку Русија го загуби конфликтот, би можела да употреби нуклеарно оружје за да го принуди својот непријател да се повлече. Оваа стратегија е позната како „ескалација до деескалација“ или „ескалација до победа“.

Како би изгледало во Украина?

Демонстративен штрајк

Една од опциите е Русија да истрела нуклеарно оружје над ненаселена област – да речеме, дел од Црното Море – како да ја покаже својата сериозност со надеж дека Западот ќе се повлече. Некои научници вклучени во проектот Менхетен повикаа токму на таков демонстративен штрајк, во кој никој нема да биде убиен, како алтернатива на бомбардирањето на јапонските градови на крајот на Втората светска војна. Нуклеарното оружје не било користено во борба 77 години, а никој не видел нуклеарна експлозија над земјата од 1980 година.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа