„ВО ПЕТОК СТАНУВААТ НАШИ“ објави Кремљ: Путин ќе потпише декрет и ОФИЦИЈАЛНО ќе ги прикачи украинските територии за Русија

Четири окупирани области на Украина во петок ќе станат дел од Русија, објави Кремљ.

.ФОТО: АЛЕКСЕЈ ДРУЖИНИН / ТАСС, КОНСТАНТИН МИХАЛЧЕВСКИ/ СПУТНИК/ ПРОФИМЕДИЈА, АНАТОЛИЈ СТЕПАНОВ/ АФП/ PROFIMEDIA, LIVEUAMAP.COM / RINGIER
.

Ова доаѓа откако во последните денови се одржаа таканаречените референдуми, кои Западот нашироко ги отфрла како лага.

Портпаролот Дмитриј Песков изјави дека претседателот Владимир Путин ќе присуствува на церемонијата во Кремљ каде и официјално ќе се приклучат на Русија.

Про-Кремљ официјални лица во средата објавија дека самопрогласените републики Луганск и Доњецк и регионите Керсон и Запорожје гласале за приклучување кон Русија.

Се тврди дека 93% од гласовите во Запорожје биле за, како и 87% од гласачките ливчиња во Керсон, 98% во Луганск и 99% во Доњецк.

Референдумите започнаа на 23 септември, при што често вооружени функционери одеа од врата до врата и собираа гласови.

Одлуката на Владимир Путин формално да ги припои регионите на Украина под руска окупација ја означува најголемата насилна анексија во Европа од Втората светска војна, пишува Шашанк Џоши од Економист.

Вкупната површина што треба да стане де факто дел од Русија е повеќе од 90.000 квадратни километри, или околу 15% од вкупната површина на Украина – што е еднакво на големината на Унгарија или Португалија.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа