„АКО ПАДНЕ, РУСИТЕ ЌЕ ГО ИЗГУБАТ ЛУГАНСК“ Украинците го стегаат обрачот околу руската војска во еден од клучните градови

Проруски воени блогери тврдат дека украинските војници се блиску до околните руски војници стационирани во градот Лиман во областа Доњецк, пишува британски Телеграф.

.
.

Русите велат дека Украинците постигнале одреден напредок во областа северно и источно од градот. Иако ова се непотврдени тврдења, се чини дека тоа го потврдуваат објавите на украинските војници на социјалните мрежи.

Доколку Украинците влегоа во Лиман, ќе беа во одлична позиција подоцна да навлезат во Луганската област. Со ова би се поништило се што направија Русите во таа област за време на летната фаза на војната во Украина, која неодамна влезе во седмиот месец, пишува „Јутарњи лист“ .

Загубата на Лиман би била голем пораз за Кремљ, и воено и политички. Тоа, исто така, би било показател дека руските сили не успеаја да ја стабилизираат својата одбранбена линија откако ја изгубија контролата над Изум и Купјанск претходно овој месец.

„Украинските војници објавуваат фотографии на кои се гледа како го развиориле украинското знаме на покривот на зградата на селскиот совет во Новосиоловка. Во моментов има само едно село, Дробишево, а само неколку километри земја помеѓу северниот дел на Лиман и украинските војници. (Лиман) е во многу ранлива позиција“, се вели во соопштението објавено во средата попладне од Military Observer, руски воен канал на комуникациската платформа Телеграм.

Рибар, друг авторитетен руски воен блогер, рече дека руските сили ги поразиле украинските борци во ѕидините северно, западно и источно од Лиман, но објави и мапа на која се гледа дека областа контролирана од Русите се намалила.

Телеграф не можеше веднаш да ја потврди автентичноста на картата на Рибар. Ако е така, тоа би значело дека Украинците наскоро ќе формираат обрач околу градот.

Во мај, Русите го зазедоа Лиман, град во северниот дел на регионот Доњецк. Требаше да служи како упориште за напади на Славјанск и Краматорск.

Гарнизонот во Лиман остана ранлив откако Украинците ги нападнаа руските позиции во областа околу Харков на почетокот на септември.

Украинските сили оваа недела се обидоа да го прошират мостот на источниот брег на реката Оскил, каде што руската армија се обиде да се прегрупира откако се повлече од областа околу Харков.

Способноста на Русија да ги опколи и уништи украинските сили му нанесе голем удар на украинскиот морал за време на инвазијата во 2014 година и наведе некои западни експерти да тврдат дека Украина никогаш не може да победи во конвенционална војна пред овогодинешната инвазија.

Глетката како Украина им го прави истото на руските војници би била уште еден критичен удар за кредибилитетот на високата команда на Кремљ и дополнително ќе ги оправда тврдењата на оние на Запад кои веруваат дека Украина може да ја добие војната.

Не е јасно колку руски војници има во Лиман, но извештаите на каналите на социјалните мрежи укажуваат на присуство на мешавина од редовни руски војници и борци од таканаречените Луганска и Доњецка народна република, марионетска држава која Русија ја основа на окупираната територија. во 2014 година.

„Народната милиција“ на Народната република Доњецк објави во Телеграма дека главните патишта во и од Лиман остануваат под руска контрола.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа