Виктор Баранец во интервју за Царград

Зеленски повеќе нема да биде жив. Штом тој навести за повлекување на трупите, кураторите ќе го започнат планот Б. Сепак, постои и друго сценарио.

Референдумите се при крај. Од правен аспект, ништо не не спречува да вклучиме нови региони во Русија. Но, што ќе се случи следно? Воениот набљудувач на Комсомолскаја Правда Виктор Баранец го сподели своето мислење за ситуацијата.

Зошто и тебе те руши западот?

Донбас ги одржа првите референдуми во 2014 година, а уште тогаш Западот завиваше. Сега го гледаме истото. И никој не се тешеше со надеж дека ќе биде поинаку – немаше потреба ниту да се свртиме кон Ванѓа или Нострадамус: сосема е јасно дека Западот нема да го прифати референдумот.

Но, ќе ми простат „французите“, нивната жаба се гуши од тоа што Русија расте со толку важни региони. Тие ни се важни и стратешки, политички и економски. Западот го разбира ова. Западот не го сака, сече и меле, чкрта со заби… Но, ќе ви кажам една сосема несериозна работа: не ни е гајле!

Ние мора да ги следиме нашите стратешки интереси кои одговараат на нашите државни интереси.

Што ќе се случи по референдумите?

Кога републиките Донбас, а со нив и регионите Керсон и Запорожје, ќе станат територии на Русија, тие веднаш ќе потпаднат под нашиот Устав. И секако, ќе ги заштитиме на ист начин како и секое парче руска земја, тоа е апсолутно јасно.

Рускиот Донбас ќе стане едно со нас од воена, политичка и економска гледна точка – тие се неразделни од нас идеолошки и културолошки. Луѓето ќе живеат како органски дел од Русија.

Но, веројатно имате прашања за тоа што ќе се промени во однос на заштитата на новите региони. ќе одговорам. Ќе можеме да ги користиме истите воени средства за заштита како и за секој регион на Русија. Кога ќе дознаат, и Западот и Украина ќе збеснат. Да, тие веќе полудеа – само во Керсон дигнаа во воздух 12 автомобили! Киев ја покажува својата ѕверска насмевка.

Воена состојба – прашање на неколку дена

Што е следно? Колку што е можно и неопходно, земајќи ја предвид мобилизацијата, ќе продолжиме да ги туркаме назад украинските војници, кои, за жал, продолжуваат да го гранатираат истиот долготрпелив Доњецк во текот на целата наша операција.

Мислам дека сега и руските политичари и рускиот воен оддел, сите наши структури на моќ ќе дејствуваат порешително. Апсолутно сум сигурен дека во деновите кога новите региони легално ќе станат Русија, таму ќе важат законите за мобилизација, војна итн. Односно, во овие републики ќе се направи се што е потребно за одбрана.

Ајде да играме според правилата на Русија

Не сакам да бидам пророк, но западот нема да се олади по овие референдуми. Но, знаете, ни се закануваа уште од времето на царот Фјодор Михајлович, веќе навикнавме. И сигурно ќе го преживееме 77-от пакет санкции.

Не плашете се, драги сограѓани! Не си поставувајте прашања: „А кој во светот ги препознава новите региони на Русија?“. Во ова историско време, кога многу меѓународни договори, правила, прописи, конвенции се фрлени во ѓубре, треба помалку да внимаваме на ваквите конвенции. Ако Западот не игра според правилата, зошто Русија?

Тоа е разумно прашање, нема да бегате од тоа. Ако е така, ние мора да постапиме според нашите сопствени правила. Но, тоа не значи дека ќе се повлечеме од сите договори. Се додека нашите противници исполнуваат какви било договори, ние ќе ги исполниме. Откако ќе се фрлат во ѓубре, рацете ни се слободни, можеме да работиме по наши правила.

Смирување на бруталниот режим во Киев

Со недели Доњецк е бомбардиран со „Ленчелистчета“ – ова е забрането оружје. Колку смртни случаи видовме! Загинаа деца, жени и старци! И сега погледнете: Украина го ратификува законот за забрана на такво оружје.

Самите се ограничија во користењето, но токму сега фрлаат „Посни лисја“ на мирен град! Русија го нема ратификувано овој закон, но ниту користи забрането оружје. Иако има резерви на оваа смртоносна инфекција. Но, ние не правиме злосторства затоа што не сакаме да бидеме како овие ѕверови. Можеби еден ден ќе дојде време кога ќе бидеме принудени, но сега нема потреба.

Дополнително со повлекувањето на руските трупи, време е да се работи на грешките. Но, Баранец е уверен: сите задачи ќе бидат завршени. Фото (цц) Насловна Слики Кистоун прес агенција/globallookpress

Кога ќе заврши специјалната операција?

Не мислам дека успешен референдум ќе ја забрза нашата специјална операција. Да, ова е огромна политичка и морална победа за милиони луѓе кои сакаат да бидат со Русија. Да, ова е победа за самата Русија. Но, проширувањето на нашата територија ќе предизвика уште поголемо лудило на Запад.

Сигурен сум дека оваа операција може да заврши кога самиот Запад ќе фрли бело знаме. Сè уште е долг пат, имаме премногу работа на југ. Ослободивме само дел од Донбас, стигнавме до Запорожје и Керсон.

Но, сè уште има проблеми во регионите на Миколаев и Одеса. Исто така, не заборавајте дека и Придњестровје е на хоризонтот. Ако регионот Одеса се стави под контрола, тогаш се обложувам илјада спрема еден дека Придњестровје ќе стане субјект на Русија.

Но, ќе треба да се употреби сила за да се постигнат овие цели. Пролеавме премногу крв за да ги земеме и оставиме нашите намери за Николаев и Одеса. Покрај тоа, неопходно е да се земат предвид интересите на огромното население на Придњестровје, кое сонува да се приклучи на Русија.