Кремљ во средата соопшти дека „воената операција“ во Украина ќе продолжи барем до заземање на целиот регион Доњецк во источниот дел на земјата, пишува „ Труд “, повикувајќи се на „Ројтерс“.

Говорејќи пред новинарите, портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, истакна дека самопрогласената Доњецка Народна Република (ДНР) – отцепена, поддржана од Русија и признаена како независна која се бори против украинската армија од 2014 година – контролира само дел од административниот регион, кој се тврди.  

„Затоа, неопходно е барем да се ослободи целата територија на ДПР“, рече тој.  

Русија рече дека „воената операција“ е неопходна за да се заштитат руските говорници од киевскиот „геноцид“ во Донбас, област од која Доњецк е половина. И Киев и западните земји велат дека ова е грабеж на земјиште во империјален стил.

Иако Русија сега ја контролира речиси цела Луганска област, другата половина од Донбас, таа држи само околу 60% од Доњецката област.