Истакнат историчар кажа што ќе биде со војната по референдумите во Украина

Евлоги Станчев истакна дека најверојатно ќе бидеме сведоци на уште поинтензивна воена пресметка

Еден наш истакнат историчар кажа што ќе биде со војната по референдумите во Украина

Претстојната анексија на четирите украински региони каде што е формирана руска окупациска администрација ќе има последици од кои нема враќање назад. Мирното решавање на овој конфликт сега изгледа практично невозможно.

 

Ова мислење во интервју за БНР го искажа Евлоги Станчев од Институтот за балкански студии при Бугарската академија на науките, доктор по руска историја.

 

Академијата на науките денеска организира дискусија „Бугарските патишта во сенка на војната“.

Најверојатно ќе бидеме сведоци на уште поинтензивна воена пресметка, истакна историчарот. Според него, нема начин Украина да се откаже од овие територии и да остане во услови на позициска војна, „како што се случува од 2014 година во Донбас“. „Очекувам непријателствата да продолжат на апсолутен врв“, рече историчарот.

Она што руското раководство го кажа за употребата на нуклеарно оружје, Евлоги Станчев го доживува како уцена.

„Бугарските патишта веќе треба да бидат премногу јасно исцртани. За жал, има сегменти од бугарското општество кои се крајно негативни кон официјалниот став на бугарската држава, која е солидарна со ставот на ЕУ и НАТО.

Внатрешните тензии во општеството ги гледам според овој критериум – „за“, „против“. Оваа „традиционална“ русофилија на бугарското општество политички ја користат разни актери и играчи, а ова не е од денес, не е од февруари“, коментира Станчев.

Тој го нарече трендот „загрижувачки“ дека „во условите на оваа војна, очигледно реториката на Кремљ, акциите на Кремљ наидуваат на навистина значителна јавна популарност и поддршка во Русија – тоа го гледаме и сега, во услови на делумна мобилизација“.

„Очекував преголем отпор од руското општество против оваа луда постапка на администрацијата на Путин.

Очигледно, сепак, навистина има голема јавна поддршка за сè што се случува. Фрапантно е што многу коментатори, не само во Бугарија, воопшто во т.н Запад, тие не ги знаат добро процесите во руското општество.

Се создава идеја дека Путин е речиси инсталиран одозгора, неговата пропаганда нема врска со рускиот народ, со руското општество. Всушност, сепак, испаѓа дека тоа одекнува, руското општество огромно поддржува се што се случува не само од февруари оваа година, туку и од почетокот на 2014 година“, откри Евлоги Станчев.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа