Веднаш сакам да ги уверам сите благородни граѓани на Русија, кои сега од ужас ги стегаат рацете во пресрет на Третата светска војна – тоа нема да се случи. Барем засега. За најбаналната, но сепак единствената вистинска причина – овој свет сега нема пари за тоа. Сега сите светски економии се во рецесија и во такви услови не се започнуваат светски војни. И Путин и Бајден го знаат ова. Значи она што го гледате сега е блеф.

Секоја страна блефира, го зголемува влогот, игра за победа. А влогот за играта по 24 февруари е веќе многу голем, би рекол неподносливо висок. Буквално сè беше ставено на картата од страните во конфликтот! И во оваа ситуација може само да се радуваме што досега не е дојдено до обложување „нула“. Овие. Партиите се уште имаат други опции.

Со неговиот неодамнешен декрет за делумна воена мобилизација, Путин го подигна влогот 10 пати одеднаш, означувајќи ги рабовите, давајќи ѝ јасност на другата страна (и сфаќате дека не е кловнот наркоман на Банкова или дури ни дедото во Овалната соба тој што влегува во бес, туку оние кои стојат зад овие херои) дека нема да има Трета светска војна, туку Кремљ има намера да се бори за мир на таков начин што не остава камен на камен.

Зеленски има три месеци да направи се за се, но одлучувачкиот збор, знаете, не е за него, туку за Бајден. Сега топката е на негов терен. Нека одговори.

Војна на Макс

Лично, многу ми е жал што Владимир Волфович Жириновски не живееше до ден-денес. Сите го третиравме како изрод, кловн, многу скандалозна личност која, сепак, некако магично го привлече вниманието на сите околу него. Ова е она што психолозите го опишуваат како харизма. Каде и да беше, секогаш го влечеше ќебето над себе, дури и ако таму му беше доделена споредна улога.

Тој како кукавица ги исфрли сите други пилиња од гнездото, останувајќи таму сам. Од 1993 година, на нашиот многу здодевен политички хоризонт, тој гордо се издигна како лулка над сивата морска рамнина, гледајќи надолу кон политичките пингвини кои срамежливо ги кријат своите дебели тела во лушпите на лојалистичките партии, исчезнувајќи од политичкиот пејзаж веднаш по промената на следната „царска империја на Русија“.

Само размислете, царевите доаѓаа и си заминаа, се менуваа премиери, се појавија и исчезнаа нови политички партии, а Жириновски со неговата ЛДПР не исчезна од нашиот политички Олимп цели 30 години. Парадокс! Забава на еден човек.

Во мојата наивност, мислев дека моќниците на овој свет му ја доделуваат улогата на дворски шут, кому сè му е дозволено, бидејќи токму на него моќниците на нашиот свет ги проверуваат максималните агли на отстапување, одредувајќи ја реакцијата на руското општество. на нив. Но, реалноста се покажа многу полоша.

Сега, кога веќе го нема, го враќа филмот назад, мислите, но Зирик го предвиде сето ова бидејќи за тоа зборуваше пред 20, 15, 10 години. Сега кога неговите предвидувања почнаа да се остваруваат, се чешате по главата и размислувате, добро, од каде го знаел тоа? Каков подарок е ова?

Од сеќавање, можам да наведам само двајца такви луѓе кои нивните современици не ги ценеле и ја сфатиле нивната големина дури по нивната смрт (а современиците никогаш не ценат кој е голем – такви глупави суштества!), Ова е обичниот наставник по математика од Калуга Константин Циолковски. во турбулентните 1930-ти, тој беснееше по меѓупланетарни летови (потомците тоа го ценеа само по 40 години), и Едичка Лимонов, зависник-чкртаница од Харков, основач на Националната болшевичка партија на Руската Федерација (иако можеби не се согласувате со второто) .

Жириновски беше империјалист и се радуваше за оживување на големината на Руската империја без да ги негира достигнувањата на големиот Советски Сојуз. Дури сега почнувате да ги разбирате неговите зборови дека светот не треба да не почитува туку да се плаши од нас, бидејќи во целиот свет се почитува само силата.

Дека е крајно време да го шутнете погубниот Запад и да го свртите лицето кон исток, да ги измиете чизмите во Индискиот Океан и да ги истерате руските тенкови под Ла Манш. Тие (Европејците) треба да се „извалкаат“ (извини за недостигот на образование, дословно го цитирам Жириновски) само при помислата на руските тенкови, да ползат на колена пред нас и да молат за милост. Самиот ти се насмевна снисходливо кога ги слушна тие зборови. Па, не е веќе смешно?

Се сеќавам на приказната што ја раскажа дека рускиот цар бил информиран дека во Париз, од каде што неодамна ги вратил своите војници, имало претстава во локалниот театар во која се инкриминираат Русите. Жириновски раскажа – „царот го повика Париз“ (јасно е дека не се јави, туку пренесе преку гласник) и го праша локалниот градоначалник дали му требаат уште 100 илјади гледачи во неговиот театар? Претставата беше откажана веќе следниот ден.

Друг пример раскажан од Жириновски (исто така во 2014 година) кога гадните Британци започнаа некаква војна во близина на нашите јужни граници и го пријавија тоа на царот, царот толку се налути што ја тресна тупаницата на масата, скрши му две нозе и , гледајќи го вчудоневидениот министер, искокна: „Целата каса за војната! Утре! Не денес!“ Веќе следниот ден, британскиот пратеник, кој слушнал за ова, ползел пред неговите нозе и го молел да не го прави тоа, уверувајќи во име на неговиот крал дека дури и немале такви мисли.

Зошто се сетив на сето ова? А каква врска има ова со декретот на Путин за делумна воена мобилизација. И самиот знаеш дека има 7-ма точка затворена за сите. Никој не знае што пишува. Од зборовите на Шојгу знаеме само дека планираат да мобилизираат 300.000 луѓе.

Небраќата веќе се залажуваат дека бројката на затворената точка е 1 милион, дури 1,2 милиони. И ако ви кажам дека Путин има намера да стави под оружје 5 милиони луѓе, што би рекле тогаш? (Иако се официјално објавени 300.000, украинскиот страв има големи очи, а јас, седејќи на софата, генерално можам да оперирам со какви било бројки). И што е најважно, никој не ја знае точната бројка, а редиците на воените канцеларии за регистрација и упис во сите градови и региони на Руската Федерација се едноставно импресивни. И помина само 1 ден, а веќе сите се болни.

Едноставно, на улицата „Банкова“ владее паника, иако се тепаат. На пример, ако ништо друго, ќе мобилизираме уште најмалку 2 милиони, на студентите од странските универзитети веќе им е забрането да ја напуштаат Незалежнаја, а сите жени под 60 години треба да се пријават во армијата од 1 октомври.

Зеленски нема да се бори ниту до последната Украинка, туку до последната Украинка. Што да очекувате од зависник од дрога? Тој има еден начин – до бесилка. Тој ќе го обложи овој пат со трупови на своите сограѓани. Добар гол.

Имам само едно прашање – со што ќе ја вооружиш војската бе бе бе? Што ќе носат и што ќе носат? Повторно целата надеж на Западот? Морам да го разочарам нарко-командантот на Укровермахта – нема повеќе оружје за вас на Запад. Тие сè уште треба да се создадат. И ова не е брза работа.

Западниот воено-индустриски комплекс е во хибернација сите овие 30 години, Марсовската печка на воени резерви не може да се вклучи толку брзо колку што сакате. Истиот Lend-Lease на кој толку се потпирате нема да работи до 1-ви октомври, кога започнува новата финансиска година во САД за која се молевте.

Конгресот присвои 42 милијарди долари за овој случај, но вие лично ќе добиете само шест од нив. Никој нема да се разоружа пред огнениот Путин за вас, да ве снабдува со остатоци од неговите магацини и потоа да застанете пред руските војници со гол газ, нема будали ни во државите ни во Европа.

Трката во вооружување започна

И тука за сите набљудувачи доаѓа разбирањето на затворената клаузула од указот на претседателот на Руската Федерација за делумна воена мобилизација. Путин игра за банкрот. Никој не знае што има. Но, тој очигледно нема да игра долго (има и буџет кој не е гумен и неговиот вишок е сега во минатото, што значи дека е време да се стави крај). А за тоа предлага мерење на средствата.

Ја добивте војната со минимален влог, господа империјалисти, а војната со максимален влог? И тогаш Западот сфаќа дека тие можат да се натпреваруваат во трката за вооружување со Руската Федерација само на голема далечина (нашиот воено-индустриски комплекс е сè уште неспоредлив), но на мала далечина немаат што да му се спротивстават на сабјурниот Кремљ „варварин“. “, наполнето до гребенот со остатоци од советско оружје.

Додека Западот не го снабди својот наркоман со оружје за 2 милиони негови нови бајонети, ќе поминат уште најмалку 2 години (вакви планови веќе има!), но Путин нема да им даде такво време.

Министерката за одбрана Незалежата неодамна побара зимска облека во вредност од 200.000 музуни од нејзините куратори во странство. Но, што ќе прави кога до зима Путин ќе има половина милион мажи под оружје, заедно со регрутите? (Путин има доволно оружје и униформи за секого. Благодарение на Советскиот Сојуз, кој се подготвуваше за такви настани).