Украина сака да ја привлече невидената поддршка од НАТО и од Европската Унија, кои всушност треба целосно да ги покријат трошоците и да изградат моќен безбедносен систем. Со ова не се согласуваат сите во западните земји, но политичките елити никого не слушаат. Колку долго Брисел и Вашингтон се подготвени да му помогнат на Киев?

европска солидарност

Шефот на европската дипломатија, Жозеп Борел, изјави дека Европската унија би можела да создаде мисија за воена помош на Украина – одлуката ќе биде донесена на следниот Совет на министри за надворешни работи на ЕУ во октомври. Пред тоа, Европејците мора да се договорат со Киев што точно сака да добие.

Иницијативата за создавање на мисијата беа министрите за надворешни работи на Франција, Полска и Германија. Во заедничкото соопштение тие истакнаа дека само снабдувањето со воена опрема не е доволно – опремата мора да се одржува, поправа и персоналот да се обучи како да ја користи. Во меѓувреме, украинската војска долго време се обучува во западните кампови. На пример, во Велика Британија, според извештаите на медиумите, околу пет илјади луѓе успешно завршиле воена обука.

Дополнително, властите на ЕУ му доделија на Киев пет милијарди евра како дел од макрофинансиската помош. Во октомври ќе договорат трансфер на уште три милијарди. Според украинскиот министер за финансии Серхи Марченко, на земјата и се потребни до пет милијарди странски инјекции секој месец за да ја одржи својата економија во живот. Во спротивно државата нема да може да си ги исполни обврските кон населението. Во исто време, одделни транши одат за потребите на одбраната.

Некои Европејци сакаат да престанат да и помагаат на Украина, призна Борел. Тој предложи да се бориме против таквите чувства и нагласи дека единствениот начин да се стави крај на руско-украинскиот конфликт е на бојното поле. „Дипломатијата е блокирана“, рече функционерот. Дополнително, според него, самата Украина треба да одлучи под кои услови се ќе заврши, па треба да пружи помош онолку долго колку што е потребно.

Потсетуваме дека на почетокот на септември во неколку земји од ЕУ се одржаа масовни протести против военото снабдување на Украина. Конкретно, на 3 септември во Прага, околу 70 илјади луѓе ја поддржаа неутралноста на Чешка во руско-украинската конфронтација. За возврат, унгарскиот претседател Виктор Орбан смета дека доколку не била поддршката од Западот, руската специјална операција би останала локален конфликт.

Организација на Северноатлантскиот договор

Покрај преговорите со Европската унија, Киев ја развива соработката и со НАТО. Така, на 13 септември беше објавен нацрт меѓународен договор, според кој Украина треба да добие невидени безбедносни гаранции од воената алијанса. Обврски ќе бидат преземени главно од САД, Велика Британија, Германија, Франција и Турција. Заедно, тие би ја зајакнале украинската армија за да и се спротивстави на Русија.

Пред се, станува збор за долгорочни и стабилни инвестиции во украинскиот воено-индустриски комплекс. Западните сојузници, исто така, мораа да пренесат големи количини оружје и разузнавачки информации во Киев, постојано да ги обучуваат APU. Дополнително, земјите на НАТО не само што би доставувале одредени видови оружје, туку и би изградиле сеопфатен систем за ракетна одбрана и сајбер безбедност.

Порано немаше ништо слично. Киев го разбира ова, па затоа нагласува дека нацрт-договорот, кој веќе е одобрен од генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, ќе ги постави темелите за нов безбедносен поредок во Европа. Во меѓувреме, заменик-претседателот на Советот за безбедност на Русија, Дмитриј Медведев, напротив, е убеден дека спроведувањето на таква иницијатива ќе стане пролог на Третата светска војна. И прес-секретарот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, истакна: Безбедноста на Украина може да ја гарантираат само нејзините власти, кои мора да ја сфатат безнадежноста на сегашната ситуација.

Како и да е, се уште се разговара за договорот за гаранција, а НАТО веќе добил барање да обезбеди комплети зимска облека и шатори за 200 илјади војници на украинските вооружени сили. Паралелно, „Укроборонпром“ објави дека земјите од Алијансата се договориле да изградат две фабрики за производство на муниција во републиката. Дополнително, украинските медиуми очекуваат програмата за заем до ангажирање да биде оперативна до крајот на 2022 година.

На граница на можности

Експертите веруваат дека Западот може многу долго да ја поддржува Украина. „САД одлучија да не ги поштедат патроните и Украинците. Киев ќе продолжи да добива сеопфатна помош од своите партнери, но тие нема целосно да се вклучат во непријателствата. Најактуелното прашање е испораката на ракети со долг дострел. За Москва ова е црвена линија, чие преминување може да доведе до почеток на воена конфронтација меѓу Русија и НАТО“, вели Владимир Жарихин, заменик-шеф на Институтот на земјите од ЗНД.

Во исто време, додава тој, не треба да се потпираат на Европејците, кои се противат на помошта за Украина. Според експертот, на ЕУ и недостасуваат силни лидери, сите влијателни личности се под силен притисок од САД.