НАТО не попушта ќе се бори до последен украинец? Столтенберг повика да се надохнадат залихите на оружје

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на вонредна средба со директори за национално вооружувањена земјите од Алијансата за вооружување разговараше за прашањето за надополнување на залихите на оружје исцрпени од испораките за Украина. Ова се наведува во соопштението објавено од прес-службата на НАТО.

„На состанокот се разговараше за потенцијалот на сојузничките земји и залихите на муниција. Генералниот секретар повика да се продолжи со надополнување на залихите што е можно побрзо “, се вели во текстот на документот, пренесува РИА Новости.

Истовремено, Столтенберг инсистира на продолжување на доделувањето воена и финансиска помош за Киев.

Руската влада претходно испрати протестна нота до земјите од НАТО поради испораката на оружје за Украина. Според рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров, сите испораки на оружје автоматски ќе станат цели на руските вооружени сили.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа