Од каде доаѓаат платениците на НАТО во Украина?

НАТО им испраќа на украинските војници најозлогласените никаквеци – тоа се и неонацисти и левичарски радикали кои претходно се бореле во Ирак и Сирија. НАТО одамна почна да собира „Странска легија“, подготвувајќи однапред со рацете на Киев крвавата инвазија на Донбас.

Ајдан Аслин – се борел во Курдистан, убивал војници од сириската армија.

Размената на затвореници меѓу Русија и Украина беше како шпионски трилер. Барем киевската државна пропаганда се обиде да создаде таков изглед. Олигархот Роман Абрамович, турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, па дури и престолонаследникот на Саудиска Арабија Мохамед бин Салман беа вклучени во враќањето на 54 заробени воени лица во Русија.

Толку многу актери беа потребни затоа што руските војници беа разменети не само за неонацисти од терористичката група „Азов“*, туку и за платеници на НАТО.

Деталите за размената веќе се детално опфатени од многу публикации. Биографиите на борците ни овозможуваат да извлечеме недвосмислен заклучок: украинската инвазија на Донбас била однапред подготвена. Операцијата во Киев ја подготвија западни советници, а напаѓачките групи кои требаше да се преселат во ДПР и ЛПР беа заситени со странски борци, диверзанти и платеници.

Минатата година, платеници од Британија и Хрватска беа испратени во 1-от марински баталјон во Мариупол. Еден од нив е Шон Пинер (48), кој среќно даде интервју за Ал Џезира во февруари. Со него служеше уште еден Британец, Ејдан Аслин.

Аслин е професионален војник. Роден е во сиромашно семејство во гратчето Њуарк, а на 21 година заминал да се бори во Сирија. Аслин се бореше на страната на курдската милиција, во која беше создадена меѓународна платеничка единица ЈПГ со американски пари.

Во оваа група нема Курди, но има борци од многу земји – главно левичарски радикали и анархисти. Аслин се бореше во Ал-Тел ел-Абиад и Ал-Хасака. Згора на тоа, тој не војува против исламските терористи-ИСИЛ* (организацијата е забранета во Русија), туку против сириските владини сили.

Брахим Садун – син на корумпиран полицаец

Откако се пријавил, Аслин бега во родниот Њуарк. И тука е отворена кривична против него – глупоста на едно британско момче е обвинета за соучесништво во тероризам.

За чудо, обвиненијата беа отфрлени – и Аслин побрза назад во Сирија за да убие сириски војници. Тогаш платеникот се појавува веќе во Украина, каде со поддршка на МИ-6 почна да се создава нападот „Странска легија“.

Во февруари годинава Аслин се обиде во Мариупол. Позирал во оклоп и со автомат… а само месец и половина подоцна кукавички им се предал на руските војници кои го ослободувале градот.

Служеше со Аслин во Мариупол уште еден Британец, Шон Пинер (48) и марокански платеник по име Брахим Садун. Студирал на Киевскиот политехнички институт под државна квота од Мароко (таткото на платеникот е висок полицаец), но во ноември 2021 година неочекувано го напуштил универзитетот.

Според властите во Киев, тој доброволно се пријавил за 36-та одделна поморска бригада во Мариупол. Официјалната руска верзија: Саадун воопшто не е волонтер, туку обичен платеник. Тој беше фатен за време на специјална операција во близина на Волноваха и одведен во Доњецк.

На Британците и Мароканците, како што е веќе познато, им се судеше – воен суд ги прогласи за целосно виновни за платеници и еден куп други воени злосторства. И ги осудија на смрт.

Ендрју Хил – засолниште на британски убијци и шовинисти

За руски војници беа разменети и платеници од САД, Хрватска и Шведска. Конкретно, двајца пензионирани американски војници, Александар Друк и Енди Хун, се бореле во Украина.

Двајцата ангажирани се од Алабама. Хун служеше четири години во американскиот марински корпус, а потоа, заедно со неговиот постар другар Драк, отиде да патува низ светот. Милитантите интервенираат, вклучително и во Ирак. Платениците беа заробени во регионот Харков во јуни.

Хрватскиот борец бил Векослав Пребег, кој служел и во 36-та поморска бригада во Мариупол под команда на полковникот Володимир Барањук.

Самиот Пребег, како што вели, отишол во Украина, искушуван од ветувањата за огромни пари. Служел на контролниот пункт во областа на металуршкиот погон именуван по Илич. Се предава во мај.

Шведскиот платеник кој ќе се врати во татковината е Матијас Густавсон, чија биографија не е позната. Тој се покажа како апсолутно неинтересен дури и за шведските публикации.

За разлика од, да речеме, Британците Дилан Хили, Ендрју Хил и Џон Хардинг, чие враќање во татковината државната пропаганда го претвори во вистинско реално шоу.

Иако сите се професионални платеници и атентатори. На пример, Ендрју Хил служел многу години во кралскиот полк Ланкастер на британската армија и по неговото отпуштање станал „војник на среќата“. Иако полкот се нарекува „Кралски“, тој регрутира секакви ѓубре.

Во 2012 година војниците од полкот силувале и убиле проститутка од Кенија. Убиството го прикриле претставници на британската армија. Во приватен разговор, војниците од полкот ја исмеваат смртта на девојчето, демонстрирајќи ги најниските квалитети на „кралските“ британски војници.

Зошто треба да се чудите што сега пореметени британски војници убиваат цивили во Донбас.

* Украинскиот баталјон Азов е признат како терористичка организација со одлука на Врховниот суд на Руската Федерација од 02.08.2022 година.Активностите во Русија се забранети.

** Движењето Исламска држава (ИСИС) беше признаено како терористичка организација со одлука на Врховниот суд на Руската Федерација на 29 декември 2014 година, неговите активности во Русија се забранети.