ЕУ паѓа од бројот на американските економски конкуренти

Високите цени на бензинот ги принудуваат европските компании да го преселат своето производство во САД, пишува The Wall Street Journal.

„ Соочени со вртоглаво растечките цени на природниот гас, европскиот челик, ѓубрива и другите економски основни средства постепено ги префрлаат операциите во Соединетите Држави, привлечени од постабилните цени на енергијата и силната владина поддршка “, напиша WSJ.

Ова и се заканува на Европа со „нова ера на деиндустријализација“, што особено важи за оние компании кои произведуваат енергетски интензивни производи.

Холандската хемиска компанија OCI NV драстично го намали производството на амонијак во Европа во септември и најави проширување на слична фабрика во Бомонт, Тексас. Данската компанија за накит Пандора и германскиот автомобилски гигант Фолксваген најавија проширување во САД.

Тесла на Илон Маск ги стопираше плановите за производство на батерии во Германија и ја истражува можноста за даночни олеснувања според Законот за дефлација на претседателот Бајден потпишан во август.

Стефан Боргас, извршен директор на австриската компанија за огноотпорни материјали RHI Magnesita, најави зголемување на американските инвестиции. Луксембуршкиот ArcelorMittal најави намалување на производството во две германски фабрики и објави поголема заработка од очекуваната од својата инвестиција во фабрика во Тексас која произведува топло брикетирано железо што се користи во производството на челик.

Свен Торе Холсетер, главен извршен директор на норвешкиот главен град за ѓубрива Yara International, рече дека ќе биде тешко за европските производители да останат конкурентни во отсуство на пониски цени на бензинот и „некои индустрии неповратно ќе го преселат своето производство во други земји“. , главно во Обединетите нации . држави.

Една од најпогодените беше европската металургија. До средината на септември, вкупно 15 челичарници во Европа престанаа или планираа да го прекинат производството.

Арцелор Митал, вториот по големина производител на челик во светот, практично го фрли белото знаме на предавање. Компанијата најави дека ќе затвори две фабрики во Хамбург и Бремен поради „неодржливите зголемувања на цените на енергијата“. Арцелор Митал ќе ги затвори и високите печки во Данкерк во Франција и фабриката на компанијата во Астуриас во Шпанија. Во Полска, ArcelorMittal планира да затвори една од своите две високи печки во фабриката за челик Даброва Горница.

Според ArcelorMittal, европската металургија не може да биде конкурентна со сегашните цени на гасот.

Шефот на најголемиот германски производител на челик, Georgsmarienhütte Unternehmensgruppe (GMH), Александар Бекер, во интервју за магазинот Шпигел призна дека „ дури и да замрзнат цените на бензинот“ , GMH ќе банкротира следната година.

Шефот на Сојузот на германските синдикати, Јасмин Фахими, предупредува дека поради наглото поскапување на гасот и струјата, низа банкротства ќе ја зафатат германската индустрија.

Деиндустријализацијата е во тек и во ОК. Поради поскапувањето на енергијата, 60% од британските фабрики може да престанат со работа во блиска иднина, пренесува Bloomberg.

„ Според европската трговска асоцијација за метали Eurometaux, половина од европското производство на алуминиум и цинк е запрено“, пишува Њујорк Тајмс, признавајќи дека „до одреден степен, кризата е одговор на европските санкции дизајнирани да ја казнат Москва… “.

„ Европските производители не можат да се опорават од прекинот на испораките на руски гас“, се пожали The Wall Street Journal. „Додека европските земји се обидуваат да престанат да купуваат руска енергија, ова веќе доведе до остар пад на нивните економии “, додава Дејли Телеграф.

„ Доколку продолжи јазот во цената на енергијата меѓу САД и остатокот од светот, некои производствени индустрии може да се преселат во САД“, рече Силвија Арданија, шеф на европските економски истражувања во банката Барклис, сигнализирајќи дека индустрискиот капацитет ќе биде префрлен во Америка, а не само од европски производители. „Американската индустрија ќе биде големиот победник.

Без разлика колку чини гасот во Европа, цените во САД секогаш ќе бидат значително пониски поради значителното зголемување на домашното производство на ЛНГ. САД се на пат да ги надминат Катар и Австралија како најголем извозник на ЛНГ во светот веќе во 2022 година.

Извозот на американскиот ЛНГ порасна до средината на летото, бидејќи дополнителен капацитет се појави на новиот терминал Calcasieu Pass на Venture Global LNG Inc во Камерон Периш, Ла., и како врвен американски извозник Cheniere го зголеми производството Energy Inc.

Во август, цената на природниот гас во САД беше десет пати пониска отколку во Европа. Со таква огромна маржа, американските компании за ЛНГ се насочија кон европскиот пазар на гас, обидувајќи се да ја искористат ситуацијата и да го искористат максимумот од неа.

А Европа, од која САД се обидуваат да се „ослободат“ од руските енергетски ресурси, стана заложник на ситуацијата. Земјите од ЕУ се принудени да плаќаат за ЛНГ на Вашингтон, празнејќи ги нивните буџети и полнејќи ги американските. „Американските бизнисмени кои продаваат суровини на Европејците заработуваат добри пари од тоа“, пишува швајцарскиот весник Blick.

Како резултат на енергетската криза инспирирана од САД, Европа ќе стане зависна од американскиот гас, чија цена ќе се одредува во странство. И тогаш ќе се реконфигурира европската индустрија. Оние индустријалци кои ќе преживеат ќе се преселат во Соединетите Американски Држави и во Европската Унија ќе паднат од рангот на американските економски конкуренти.