На ПУТИН МУ СЕ ЗАКАНУВА ПОРАЗ – Нема да го чепнат ниту Украинците, ниту НАТО, туку нешто сосема друго! „Тој страдаше од многу СПЕЦИФИЧНА БОЛЕСТ“

Владимир Путин не разбра три важни работи и сега се исплати.

Рускиот претседател Владимир Путин присуствува на Источниот економски форум во Владивосток

Сериозните набљудувачи не се изненадени од веста дека режимот на Путин во последните години инвестирал огромни суми пари, веројатно стотици милиони евра, за да ја финансира својата пропаганда на Запад. Напротив, од некои политички партии во Европа, од левицата и десницата, од медиумите и невладините организации до пацифистичките феминистки, во јавните изјави можеше да се види чистиот ракопис на пропагандата на Путин на Запад.

Можеме да го сумираме во седум точки :

 

  1. Негирање на украинскиот суверенитет врз целата национална територија, затоа што, на пример, Крим сепак им беше даден на Украинците, а тука е и колевката на руското православие;
  2. Да ја претстави Украина како американски пион во геополитичка шаховска игра, како што самиот Путин рече дека „НАТО ќе ја брани Украина до последниот Украинец“;
  3. Да се ​​сугерира дека Русија била испровоцирана од НАТО;
  4. Тврдејќи дека САД не се подобри од Русија;
  5. Во согласност со горенаведеното, тие ги прикриваат вистинските цели на Путин во одлуката за инвазија на Украина и за се го обвинуваат Западот, како жената која беше силувана затоа што носеше мини здолниште;
  6. Лудо е да се тврди дека Русија е заинтересирана за дипломатско решение, кога тоа не е, туку за воено;
  7. Тврдењето дека попуштањето пред руските барања, легализирањето на окупацијата е начин да се запре војната.

ПИСМО ДО ЗАПАДНАТА ЛЕВИЦА

Веќе на почетокот на руската инвазија, украинскиот историчар Тарас Билоус им се обрати на руските пропагандисти на Запад и го објави „Писмо од Киев до западната левица“. Текстот на Билос беше особено брутален кон левицата, која во име на антиимперијализмот завршува со поддршка на авторитарни режими, минимизирајќи ја нивната одговорност, па дури и нивниот криминален карактер. Затоа, оваа левица не го проблематизира Путин, туку „домашниот непријател“ кој е всушност вистинскиот проблем, а не Путин: НАТО и САД . Во својата критика, Билоус ја цитира и британско-сириската активистка Лејла Ал Шами, која во 2018 година зборуваше за „антиимперијализмот на идиотите“ за оној дел од западната левица и за „суверенистите“ подмачкани со руски пари кои дојдоа да го поддржат диктаторот Асад во името на – антиамериканизмот.

Мојот скромен придонес за „идиотски антиимперијализам“: Овој познат нов светски поредок е организиран според принципот на империја. Има три. Едниот е Американец, другиот е Русин и третиот Кинески. Исламскиот свет е приказна за друг текст. Затоа, изберете во која империја повеќе сакате да живеете…

После тоа, украинската феминистка Тамара Злобина ги критикуваше различните феминистички апели што се појавија во Европа. Злобина пишува: „Сите овие апели звучеа како ‘ние сме против војната! Војната е лоша. Ниту една од „ сестрите“ не помислила да се консултира со украинските феминистички „сестри“ кога ги пишувала овие изјави. Феминистичка „солидарност“.

Инвазијата на Путин, злосторството против Украина, колку и да е „гнил Западот“, не може никако да се оправдаат, а особено не со смешниот „антиимперијализам на идиотите“, како што Лејла Ал Шами ги нарече овие подмачкани пудлици на Путин во Запад. Путин затоа ќе се победи себеси. И покрај парите вложени во проруската пропаганда на Запад, која многумина ја прифатија „од убедување“, од салонски левичари, преку салонски десничари и „суверенисти“ кои се толку „суверени“ што му го лижат газот на странски диктатор. за грст долари, на „родово свесните“ феминистки кои Путин вообичаено ги мрази, а патријархот Кирил рече дека Украина и Русија треба да се спасат од такви. Лудо збунето…

Путин ќе се победи себеси затоа што мешајќи самоизмама и пропаганда, не разбра три „банални“ работи . Прво, земјите од поранешниот Варшавски пакт, општо Источна Европа, слободно избраа да бидат дел од Западот. за проширување на НАТО, но за Путин не сфаќа дека сите бегаат од него како смрдеа на септичка јама Путин го шири НАТО, па Шведска и Финска по неговата „специјална воена операција“ влегоа во НАТО.

ГОЛЕМА РУСКА ТРАДИЦИЈА

Второ, украинското општество, дури и значителен дел од Русите во Украина, како и Украинците кои зборуваат руски, не сакаа да бидат со Путин во општеството на Белорусија. Солженицин, тогаш Дугин, во големата руска славофилска традиција стара стотици години, го напумпаа Путин против Украина, сметајќи дека Белорусија, Русија и Украина се едно руско тело кое треба да живее во иста држава. Само Украинците не ги прашале дали сакаат, а не сакале.

Трето, многу Руси, особено во симболичен град како Одеса, особено по руското гранатирање, попрво би живееле во Украина отколку да се вратат во „Света Богородица Русија“. Тоа го поткрепува и фактот што речиси половина милион жители, вклучително и Руси, од окупираните „Руски народни провинции“ побегнале на ослободена украинска територија или на Запад од почетокот на окупацијата.

Путин или не сакаше, или не може да ги види овие три реалности. Причината за тоа е што е болен. Оваа болест се нарекува алохронија или несимултаност на времето . Путин живее во времето на СССР, кога Русите користеа тенкови за да ги решат нивните криминални империјални злосторства во Варшавскиот пакт. Но, ова е друго време, не Будимпешта во 1956 година, не Источен Берлин во 1961 година, не Прага во 1968 година. Ова е Украина во 2022 година . во Хрватска во деведесетите.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа