Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров на прес-конференција во Њујорк изјави дека регионите на Украина каде што се одржуваат референдуми за приклучување кон Руската Федерација ќе бидат под „целосна заштита“ на Русија доколку бидат припоени, пренесе Ројтерс, цитиран од БТА.

Овие изјави Лавров ги даде по неговото обраќање во Генералното собрание на ОН.

„По овие референдуми, Русија природно ќе ја почитува изразената волја на оние луѓе кои страдаат од малтретирањето на неонацистичкиот режим долги години“, рече шефот на руската дипломатија.

Запрашан дали Русија ќе има основа да користи нуклеарно оружје за да ги брани анектираните региони на Украина, Лавров одговори дека руската територија, вклучително и територијата „дополнително впишана“ во рускиот устав во иднина, „е под целосна заштита на државата“.

„Сите закони, доктрини, концепти и стратегии на Руската Федерација се на сила на целата нејзина територија“, рече тој, осврнувајќи се конкретно на руската доктрина за употреба на нуклеарно оружје.

Во четвртокот, поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев, сојузник на претседателот Владимир Путин, предупреди дека целото оружје во арсеналот на Москва, вклучително и стратешкото нуклеарно оружје, може да се користи за одбрана на териториите припоени кон Русија.

Коментирајќи ја изјавата на Лавров и претходната изјава на рускиот претседател Владимир Путин дека не блефира за употребата на нуклеарно оружје, украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба ги нарече нивните зборови „неодговорни“ и „целосно неприфатливи“.

„Украина нема да се предаде. Ги повикуваме сите нуклеарни сили веднаш да реагираат и јасно да и дадат до знаење на Русија дека таквата реторика го става светот во опасност и нема да биде толерирана“, напиша Кулеба на Твитер.

 

 

Запрашан дали може да ги предвиди идните разговори со САД за да ја натера Русија да се чувствува посигурна во врска со, како што го нарекува, навлегување во НАТО, Лавров рече дека Западот ги прекинал претходните дискусии.

 Неговиот американски колега, американскиот државен секретар Ентони Блинкен, ги заврши преговорите во пресрет на инвазијата, со образложение дека движењето на руските сили на границата со Украина е „тотално отфрлање на дипломатијата“.

„Не велиме „не“ на контакти. А кога има предлози во оваа смисла, се согласуваме

Ако нашите партнери сакаат да имаме дискретен состанок за кој никој не знае, тоа е во ред бидејќи секогаш е подобро да разговараме. Но, во сегашната ситуација Русија едноставно нема да го направи првиот чекор“, нагласи рускиот дипломат.

Тој посочи дека следната одбранбена линија на НАТО ќе биде Јужното Кинеско Море.

„Тие најавија дека сега НАТО, како одбранбен сојуз, е одговорен за безбедноста на Индо-пацифичкиот регион, како што кажаа. Следната „одбранбена линија“ на НАТО ќе биде Јужното Кинеско Море, не се сомневам во тоа. – категорично рече Лавров.