ЛАВРОВ ЈА НАПУШТИ СЕДНИЦАТА НА БЕЗБЕДНОСНИОТ СОВЕТ: Гневно ја напушти седницата на ОН, Британците го осудија пред цел свет

Лавров доцнеше 90 минути на седницата на СОН, а потоа демонстративно ја напушти средбата по неговото излагање.

Лавров ја напушти седницата на Советот за безбедност на Обединетите нацииИЗВОР: PROFIMEDIA

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров излезе од состанокот на Советот за безбедност на ОН откако ја обвини Украина и нејзините западни сојузници за „неказнување“ во Донбас.

 

Украина и нејзините сојузници се обидуваа да ни „наметнат сосема поинаков наратив за руската агресија“, тврди Лавров. Лавров задоцни речиси 90 минути на состанокот на Советот за безбедност и се чинеше дека сака да си замине веднаш штом ќе заврши со говорот.

Британскиот министер за надворешни работи Џејмс Клеверли, говорејќи на состанокот на советот по Лавров, рече дека ОК ќе ја поддржува Украина се додека е потребно.

Клеверли рече дека Русија се обидела „да ја префрли вината на оние кои ги воведоа санкциите“ и дека „поразителните последици од руската инвазија стануваат се појасни секој ден“. 

„Тој ја напушти комората, не сум изненаден. Мислам дека господинот Лавров не сака да ја слушне колективната осуда на овој совет“, рече Клеверли.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Најавете се директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа