Разбраа дека нема да ја издржат зимата? ЕУ почна да ги укинува санкциите против Русија – Блумберг

221

Европската унија почна да ги укинува санкциите против Русија: на тој начин се ослабува забраната за транспорт на јаглен од европските оператори ширум светот.

 

Се претпоставува дека олеснувањето на санкциите ќе важи и за другите видови енергија и храна, пишува финансиско-политичкото издание Блумберг.

 

Сепак, на позадината на овие вести, се подготвува нов пакет санкции на ЕУ против Русија, тој може да вклучува ограничување на цената на нафтата, како и рестриктивни мерки во областа на информатичката технологија, сајбер безбедноста и развој на софтвер. За ова пишува друго издание, Фајненшл тајмс, повикувајќи се на извори меѓу официјални лица.

Некои земји од ЕУ, особено Полска и балтичките земји, бараат нови мерки кои ќе се фокусираат на луксузни стоки. На пример, воведувањето забрана за увоз на дијаманти.

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа