Путин ги замрзна! Во Полска е страшно, нема топла вода, а луѓето трупаат ќебиња и ракавици

151

Поранешниот полски премиер Доналд Туск ја критикуваше работата на министерката за клима и животна средина Ана Москва за тешките услови за живот во земјата

 

Во Полска е страшно, нема топла вода, а луѓето трупаат ќебиња и ракавици

 

 Поранешниот полски премиер Доналд Туск ја критикуваше работата на министерката за клима и животна средина Ана Москва за тешките услови за живот на граѓаните на земјата во пресрет на зимскиот студ. Своето мислење политичарот го искажа на 20 септември на Твитер.

 Според него, температурата на воздухот во станот на неговиот пријател е 15 степени. Во чешмата има само ладна вода.

„Можеби ова е пилот програма на министерот Москва за сезоната есен-зима“, призна тој.

Изјавата на Туск беше поддржана од корисниците. Некои забележаа дека нивните родители се плашат од сметките за парно и дека подготвиле „ќебиња, капи и ракавици“, напиша Труд.

Луѓето плачат од очај – не можат да си ги платат сметките за струја

Други забележуваат дека повеќе пензионери живеат во станбени комплекси каде се греат на струја.

„Најверојатно со нетрпение го очекуваат воведувањето на рестрикции за потрошувачката на струја. Забавувајте се од срце. Мислам дека 15 степени ќе им биде луксуз. Друго парно нема“, вели корисник под псевдонимот Гнатка.

„Министерот Москва се пофали дека дома е 17 степени и може да се навикнеш. Никогаш нема да верувам. Дали навистина мислат дека во Полска живеат наивни луѓе?“, додаде Јарек.

 

ВАЖНО!!! Почитувани читатели на МКДПресс, ограничени сме поради нашите позиции! Пристапете директно на страницата www.mkdpress.eu . Споделете на вашите профили, со пријателите, во групи и на страници. На овој начин ќе ги надминеме ограничувањата, а луѓето ќе можат да стигнат до алтернативното гледиште на настаните!?
Можеби ќе ти се допаѓа